Wśród roślin, które mają wyjątkowo korzystny wpływ na nasze zdrowie, warto wymienić goździki. Ta pachnąca i bardzo popularna przyprawa świetnie sprawdza się nie tylko do poprawiania smaku i aromatu potraw, ale również w celach leczniczych. W jakich chorobach i dolegliwościach warto sięgnąć po goździki.
Jeśli jesz regularnie goździki właściwości zdrowotne z pewnością będą nie do przecenienia. Goździki to w rzeczywistości delikatne pączki kwiatowe drzewa goździkowego, które zostały zerwane zanim się rozwinęły, a następnie bardzo dobrze wysuszone. Można je dodawać do potraw w całości, jednak bardzo dobrze sprawdzają się także goździki sproszkowane. Goździki mają działanie antybakteryjne i antywirusowe, przeciwzapalne, a także antygrzybiczne i antypasożytnicze. Warto więc je stosować w wielu chorobach i dolegliwościach.
Jak działają goździki?
Wiele osób kojarzy goździki przede wszystkim ze środkiem sprawdzającym się w przypadku bólu zęba. I faktycznie – jeśli zmagamy się z ostrym bólem, przegryzanie goździków może złagodzić nam stan zapalny i ból. Goździki działają bowiem lekko znieczulająco i mogą uśmierzyć ból. Oczywiście, nie oznacza to, że taka forma leczenia wystarczy. Goździki warto stosować do momentu, gdy uda nam się dostać na wizytę do dentysty. Spożywanie goździków ma również pozytywny wpływ na nasz żołądek i układ pokarmowy. Pobudzają wydzielanie soków trawiennych, a także poprawiają apetyt. Dodawanie ich do potraw serwowanych niejadkom może więc zdziałać cuda. Kolejnym sprawdzonym działaniem goździków jest usuwanie z organizmu wolnych rodników, a więc związków, które odpowiadają za procesy degeneracji tkanek i narządów, a także za pierwsze procesy starzenia. Goździki działają antyseptycznie, wspomagają pracę układu odpornościowego, zmniejszają ryzyko zachorowania na grypę, a także na inne choroby zakaźne.
Niższy cukier i cholesterol
Regularne spożywanie goździków w różnej postaci to także dobry sposób na obniżenie poziomu cholesterolu oraz cukru we krwi. Goździki mają bardzo charakterystyczny, ostry i intensywny zapach, który pochodzi od antyoksydantu o nazwie eugenol. Jest to substancja, która ma realny wpływ na obniżenie poziomu cukru i złego cholesterolu we krwi. Spożywanie goździków jest też korzystne w przypadku kandydozy, a więc choroby grzybowej, która atakuje cały organizm. Można też pić napar z goździków w przypadku grzybicy stóp czy paznokci. W przypadku grzybicy dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie goździków zewnętrznie w postaci olejku, który rozsmarowuje się na zmienionych chorobowo miejscach. Korzyści zdrowotnych ze stosowania goździków jest tak wiele, że z pewnością każdy powinien zastosować je w swojej codziennej diecie. Poza wieloma właściwościami zdrowotnymi, goździki doskonale wpływają też na smak i aromat wszystkich potraw, do których zostają dodane. Warto jednak pamiętać, by nie przesadzić – kilka goździków do szarlotki czy deseru to dobra opcja, ale jeśli będzie ich zbyt dużo, potrawa może okazać się zupełnie niejadalna.