Spłaciłeś wcześniej kredyt?

Tak, spłaciłem wcześniej pożyczkę. To było niesamowicie satysfakcjonujące uczucie, gdy otrzymałem ostateczny rozrachunek i zobaczyłem, że cała moja ciężka praca się opłaciła. Wziąłem kredyt, aby pokryć pewne niespodziewane koszty, ale od początku planowałem spłacić go w całości przed terminem. Postanowiłem odkładać, ile tylko mogę z mojej wypłaty każdego miesiąca. I udało się! Trochę wyrzeczeń, ale ostatecznie pożyczkę mam już z głowy! To miłe uczucie widzieć, ile pieniędzy udało mi się w sumie zaoszczędzić po jej spłaceniu. Oczywiście bank również zarobił trochę pieniędzy dzięki opłatom za swoje usługi, ale i tak czuję się wspaniale, mając ten ciężar zdjęty z moich ramion.

Najciekawsze jest to, że nie wiedziałem o tym, że dzięki spłacie zobowiązania przed terminem, należy mi się proporcjonalny zwrot prowizji i kosztów naliczonych przez bank. To zastrzyk gotówki, którego się nie spodziewałem, dlatego zrobię z niego użytek i wyjadę za te pieniądze na urlop!

Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego?

Wcześniejsza spłata kredytu to sytuacja, w której kredytobiorca spłaca kwotę kredytu przed końcem umowy kredytowej. Wcześniejsza spłata może być korzystna dla obu stron, ponieważ z jednej strony uwalnia kredytobiorców z obciążenia, a z drugiej strony bank czy inna instytucja finansowa (w przypadku pożyczki) otrzymują całą kwotę „od ręki”, bez konieczności czekania do końca okresu umowy.

Niestety, zdarza się, że spłacając kredyt przed czasem, kredytobiorcy są obciążani jakimiś dodatkowymi opłatami, które pokrywają np. koszty zamknięcie kont, przetwarzanie płatności, czy wydania zaświadczenia o spłacie zobowiązania. Wszystko to reguluje zawarta umowa, gdzie można znaleźć informacje o opłatach i o innych obowiązkach (np. zgłoszenie zamiaru spłaty). Zawsze ważne jest, aby kredytobiorcy zapoznali się z warunkami umowy przed podjęciem jakichkolwiek działań związanych z wcześniejszą spłatą kredytu gotówkowego, aby mieć pewność, że są świadomi wszystkich możliwych konsekwencji.

Ale oprócz tego, że wcześniejsza spłata może wiązać się z kosztami, jest i druga strona medalu – proporcjonalny zwrot prowizji.

Czy bank musi oddać prowizję kredytobiorcy, który spłacił kredyt wcześniej?

Gdy kredytobiorca spłaca kredyt przed terminem, bank może być zobowiązany do oddania części prowizji, którą zarobił na kredycie. Ten zwrot kosztów kredytu jest zwykle zależny od rodzaju zaciągniętego zobowiązania i oczywiście od warunków umowy. W każdym przypadku kredytobiorcy powinni skontaktować się ze swoim bankiem, aby dowiedzieć się, czy przysługuje im jakikolwiek zwrot prowizji w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu. Na szczęście w Polsce klienci banków i innych instytucji parabankowych znajdują się pod ochroną ustawy o kredycie konsumenckim. Dodatkowo mogą zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanych kancelarii finansowych, które zajmują się odzyskiwaniem prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu lub pożyczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *