Co zrobić ze swoimi oszczędnościami, żeby na Ciebie pracowały?

Gdy inflacja jest tak wysoka, trzymanie pieniędzy na koncie, żeby po prostu leżały nie jest specjalnie opłacalne. Dlatego też chcielibyśmy doradzić Ci, co warto rozważyć, żebyś nie był stratny.

Pomyśl o lokacie

Nie każdy lubi inwestować pieniądze, ponieważ wiąże się to z ryzykiem. Na szczęście istnieją również sposoby na bezpieczne zwiększanie swoich środków na koncie. Mamy na myśli oczywiście lokaty. Od jakiegoś czasu w Polsce stopy procentowe rosną. Jest to zła wiadomość dla posiadaczy kredytów, natomiast dzięki temu lokaty stają się bardziej opłacalne.

Co ciekawe, często nie musimy nawet zakładać konta bankowego, aby skorzystać z takiej możliwości. Lokaty bez konta są obecnie naprawdę atrakcyjne. Bez problemu znajdziemy oferty, które pozwolą nam zarobić 8% od włożonego depozytu. Pamiętajmy natomiast, że od tej kwoty musimy odjąć jeszcze podatek Belki. Mimo to dalej jest to dobry sposób na zarobienie pieniędzy.

Jeśli wiemy, że przez najbliższe miesiące pieniądze tak czy inaczej po prostu leżałyby na naszym koncie, to lokata zdaje się być znakomitym rozwiązaniem. W razie nagłej sytuacji kryzysowej możemy również zdecydować się na jej przedwczesne zamknięcie, natomiast wówczas najczęściej nie otrzymamy odsetek. W każdym razie nie ryzykujemy, że przy nagłym pogorszeniu się naszych finansów zostaniemy bez pieniędzy, ponieważ te będą „zamrożone” na lokacie. Dodajmy również, że należy szukać takich ofert, które są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego lub jego odpowiednika.

Zastanów się nad nadpłatą kredytu

Kredyt stanowi duże obciążenie naszego domowego budżetu. Niestety, ale zaciągając pożyczkę na mieszkanie przeważnie musimy liczyć się z tym, że raty będziemy spłacać przez wiele lat. Nie każdy zdaje sobie natomiast sprawę z tego, że kredyt można nadpłacać. Oznacza to, że celowo płacimy więcej za każdą ratę, aby szybciej spłacić cały zaciągnięty dług.

Czy jest to opłacalne? To podpowie nam kalkulator nadpłaty kredytu. Musimy wpisać parametry naszego kredytu, czyli: kwotę, jaka pozostała nam do spłaty, wysokość raty (lub oprocentowanie), datę spłaty ostatniej raty. Następnie kalkulator przeanalizuje naszą sytuację i przedstawi nam dwa warianty – dowiesz się, co przyniesie Ci nadpłata kredytu, jeśli zdecydujesz się na zmniejszenie raty, a co stanie się, gdy wybierzesz skrócenie okresu kredytowania.

Jeśli dysponujemy odpowiednimi środkami, aby nadpłacać nasz kredyt, może być to dobre rozwiązanie. Wielu ekspertów finansowych podkreśla, że w przypadku chęci oszczędzania i późniejszego inwestowania, na samym początku powinniśmy pozbyć się wszelkich zobowiązań. A do takich z pewnością zalicza się kredyt. Z całą pewnością będzie żyło nam się łatwiej z myślą, że zaciągnięta pożyczka za jakiś czas nie będzie już naszym problemem. Być może więc to jest najlepsze rozwiązanie w czasach tak dużej inflacji, gdy przechowywanie pieniędzy na koncie nie jest szczególnie opłacalne, bo waluta zbyt szybko traci na wartości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *