Kawaler bez grosza, czy ojciec z majątkiem? Dowiedz się, czy potrzebujesz testamentu.

Wśród profesjonalistów toczy się wiele debat na temat tego, kto potrzebuje testamentu. I chociaż możesz argumentować, że zawsze lepiej jest mieć testament, oto konkretne kategorie osób, które potrzebują (i nie potrzebują) testamentu.

Czy jesteś żonaty? Potrzebujesz testamentu.

Jeśli jesteś żonaty, potrzebujesz testamentu, ponieważ twój współmałżonek jest kimś, kto jest z tobą tak blisko związany, że ważne jest, abyś napisał na piśmie, czy otrzyma ona twój majątek po twojej śmierci. Tradycyjnie twój współmałżonek prawdopodobnie odziedziczy twoje rzeczy, nawet jeśli umrzesz bez testamentu, ale nie powinieneś pozostawiać tego przypadkowi. Ponadto, jeśli chcesz, aby ktokolwiek inny niż współmałżonek otrzymał jakikolwiek z Twoich aktywów, musisz to uwzględnić w testamencie, ponieważ nie jest to domyślne.

Masz dzieci? Potrzebujesz testamentu.

Jeśli masz dzieci, potrzebujesz testamentu, ponieważ dzieci prawdopodobnie odziedziczą twoje rzeczy, jeśli umrzesz bez testamentu po współmałżonku, ale niekoniecznie. Oznacza to, że jeśli chcesz, aby Twoje dzieci odziedziczyły po współmałżonku, musisz to zapisać na piśmie, aby nie było miejsca na błąd lub interpretację przez sądy. Dodatkowo, jeśli nie chcesz, aby jedno z Twoich dzieci (lub wszystkie) je odziedziczyło, musisz to wszystko wykazać na piśmie.

Niezależnie od tego, czy chcesz, aby Twoje dzieci odziedziczyły Twoje aktywa, czy nie, prawdopodobnie masz do tego jakieś uczucia. Z tego powodu bardzo ważne jest, abyś miał wolę, aby decyzja była podejmowana przez ciebie, a nie przez państwo.

Innym powodem, dla którego testament jest ważny, jeśli masz dzieci, jest powołanie wykonawcy majątku i opiekuna swoich dzieci. Wykonawca jest odpowiedzialny za dystrybucję twojego majątku, a opiekun jest odpowiedzialny za wychowanie twoich dzieci. To, kogo nazywasz wykonawcą i opiekunem, jest niezwykle ważne dla tego:

  • jak Twoje dzieci dziedziczą
  • jak są wychowywane.

Z czasem możesz (i powinieneś) zmieniać swoją wolę. Na przykład, jeśli masz dwoje dzieci, sporządzisz testament, a dziesięć lat później będziesz mieć kolejne dziecko, będziesz musiał zaktualizować testament, aby uwzględnić trzecie dziecko.

Czy jesteś majętny? Potrzebujesz testamentu.

Jeśli jesteś singlem i nie masz dzieci, ale masz majątek, powinieneś mieć testament. W szczególności, jeśli masz aktywa przekraczające 100 000 zł, naprawdę będziesz chciał mieć dokument, który zacznie obowiązywać zaraz po jego podpisaniu.

Czy jesteś młody, spłukany, samotny i nie masz dzieci? Nie potrzebujesz testamentu (jeszcze).

Twój testament kieruje dystrybucją aktywów i jeśli nie masz wielu aktywów do dystrybucji, możesz czuć się w porządku z tym, że nie masz testamentu. Pamiętaj jednak, że jeśli weźmiesz ślub, masz dzieci lub masz majątek (pieniądze lub inne aktywa), dobrym pomysłem jest postaranie się o spisanie testamentu, a w powyższych akapitach zostało to już wyjaśnione dlaczego i jak wiele pomaga to ułatwić. Skorzystaj z tej wiedzy i odnieś ją do swojej aktualnej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *