Kasztanowiec to gatunek drzew wywodzący się z Półwyspu Bałkańskiego. Do Europy trafił za sprawą średniowiecznej ekspansji Turków na Stary Kontynent. W celach leczniczych wykorzystuje się surowce kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum L.). Jego nazwa wywodzi się prawdopodobnie od połączenia słów koń (grec. hippos) oraz kasztan (grec. kastanon), gdyż niegdyś stosowano owoce kasztana w leczeniu końskich chorób. Osiąga on wysokość do 30 metrów i posiada biało-kremowe kwiaty. Stosowany jest w leczeniu chorób żylnych, kosmetyce, włókiennictwie oraz jako roślina ozdobna. Jakie właściwości kryje w sobie jeszcze ta niezwykła roślina?
Właściwości chemiczne i działanie kasztanowca
Jako surowce lecznicze wykorzystuje się kwiaty kasztanowca (Hippocastani flos), nasiona kasztanowca (Hippocastani semen), a niekiedy również liście kasztanowca (Hippocastani folium). Do najważniejszych składników fitochemicznych należy mieszanka składająca się z 30 saponin triterpenowych, którą nazywa się escyną, flawonoidy (w tym kwercytyna) oraz hydroksykumaryna (eskulina). Wykazują działanie uszczelniające na naczynia, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i antyoksydacyjne.
Zastosowanie kasztanowca w leczeniu
Dzięki swoim właściwościom, kasztanowiec znajduje zastosowanie w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej (żylaki) z towarzyszącym bólem, swędzeniem, obrzękami kurczliwością mięśni łydek oraz hemoroidów. Ponadto, jest wykorzystywany również pomocniczo w przypadku odmrożeń, owrzodzeń i cellulitu. W aptekach znajdziemy szereg preparatów w postaci maści, żeli i płynów do stosowania w wymienionych przypadłościach. Natomiast kosmetyki z dodatkiem wyciągu z kasztanowca sprawdzą się świetnie w przypadku ochrony skóry i włosów przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych. Ze względu na brak odpowiednich badań, preparaty z kasztanowcem nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią oraz dzieci do 18 roku życia.