Ceramiczne klocki hamulcowe to nowoczesne rozwiązanie, które zwiększa komfort jazdy i bezpieczeństwo. Czego warto się dowiedzieć na ich temat?
Zalety ceramicznych klocków – jakie jest ich znaczenie?
Ceramiczne klocki bardzo chętnie wykorzystywane są w sportach motorowych. To samo dotyczy tarczy wykorzystywanych w układzie hamulcowym. Ceramiczne części mają wiele zalet, warto więc się z nimi zapoznać.
Przede wszystkich, ceramika posiada dwa razy wyższy próg temperaturowy niż zwykłe klocki. Odznacza się więc niezwykłą odpornością na działanie wysokich temperatur. Dzięki niesamowitej jakości ceramicznych klocków, zmniejsza się również zużycie tarcz hamulcowych. Są one bardzo wytrzymałe, a dzięki materiałowi z jakiego się je wykonuje, siła hamowania nie spada wraz ze wzrostem temperatury całego układu. Świadczy to o tym, że ceramiczne elementy układu hamulcowego, wręcz doskonale odprowadzają ciepło.
Warto jednak pamiętać, że ceramiczne klocki hamulcowe posiadają również swoje wady. Producenci i sprzedawcy nie ukrywają, że zestaw tarcz hamulcowych z klockami, w całości wykonany z ceramiki, może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W chwili obecnej, taki wydatek względem zwykłych samochodów nie opłaca się kompletnie. Układ hamulcowy nie jest poddawany takiej eksploatacji na normalnych drogach. Auta wykorzystywane w sportach motoryzacyjnych najlepiej sprawdzą się z ceramicznymi klockami i tarczami.
Czy można połączyć klasyczną tarczę i ceramiczne klocki?
Jest to jak najbardziej możliwe. Nie ma praktycznie żadnych przeszkód, aby stosować ceramiczne klocki hamulcowe, do zwykłej, klasycznej tarczy. Warto jednak pamiętać, że części wykonane z ceramiki są o wiele droższe. Jednak z drugiej strony, wytrzymałość klocków i ich najlepsza jakość, może okazać się opłacalna.
Ich praca znacznie różni się od zwykłych klocków. Przede wszystkim, ceramiczne części odznaczają się mniejszym pyleniem, a także wpływają na wyższą kulturę pracy układu hamowania. Kolejnym dużym plusem, jest mniejsze zużycia tarcz hamulcowych.