Barwniki spożywcze nie są niezbędnym elementem produktów żywnościowych, jednak stosowane są często i niemal powszechnie. Nic w tym dziwnego – są w stanie nadać potrawom i produktom piękną barwę, która zachęca do konsumpcji. A przecież nie od dziś wiadomo, że większość konsumentów kupuje przede wszystkim oczami. Produkty o nieciekawych barwach raczej nie będą się przecież cieszyły zbyt dużą popularnością.
Wśród rożnych barwników spożywczych można znaleźć takie, które wyłącznie nadają inny kolor lub pogłębiają barwę, ale również te, które mają wiele innych funkcji. Dostępne są preparaty przedłużające trwałość w płynie, a także środki, które sprawiają, że produkty mają inną, lepszą konsystencję. Barwniki w dużym uproszczeniu można podzielić na naturalne i sztuczne. Te naturalne pochodzą przede wszystkim z naturalnych produktów, które zawierają barwiące substancje. Wśród tego rodzaju barwników warto wymienić chociażby naturalny karoten, czerwień buraczaną, ryboflawinę czy kurkuminę. Dodawanie ich do żywności jest bezpieczne, gdyż mają sprawdzone pochodzenie. Oczywiście, dobrze jest też upewnić się, czy dana substancja nas nie uczula. Sporo jest bowiem naturalnych produktów, które mogą być źródłem uczuleń i alergii.
Szeroki wybór sztucznych barwników
Poza barwnikami naturalnymi na rynku znajdziemy też cały szereg barwników sztucznych, powstających w skomplikowanych procesach chemicznych. W porównaniu do barwników naturalnych są one przede wszystkim dużo tańsze, co obniża koszty produkcji w przemyśle spożywczym. Są też bardziej trwałe, a ich kolorystyka bywa na tyle szeroka, że można sobie pozwolić na barwienie praktycznie we wszystkich kolorach tęczy. Jeśli spojrzymy na sklepowe półki czy lady w cukierni, można bardzo szybko zobaczyć różnicę pomiędzy produktami barwionymi naturalnie, a tymi, które zawierają sztuczne barwniki. Te drugie mają bardzo mocne, intensywne barwy, które wyjątkowo rzucają się w oczy. Czasem też mają skutek odwrotny do zamierzonego. Jeśli produkt jest w kolorze, w którym żywność nie występuje w przyrodzie, może nie zachęcać do konsumpcji.
Uważnie kupuj barwniki spożywcze
Jeśli lubisz eksperymentować w kuchni, a szczególną pasję odnajdujesz w wypiekach cukierniczych, tortach, ciastach i ciasteczkach, z pewnością często sięgasz po różnego rodzaju barwniki, które nadają wypiekom wspaniałych barw. Dobrze jest jednak zdobyć w tej kwestii nieco wiedzy i doświadczenia. Barwniki sztuczne, zwłaszcza stosowane w nadmiarze, nie są obojętne dla naszego zdrowia. Owszem, świetnie się prezentują i pozwalają na tworzenie prawdziwych dzieł sztuki kulinarnej, jednak mogą powodować wiele dolegliwości ze strony organizmu. Nawet, jeśli uwielbiasz piec, stosuj barwniki z umiarem wychodząc z założenia, że najważniejszy jest smak i aromat, a wygląd ciasta czy tortu ma zdecydowanie drugorzędne znaczenie. Ilość chemicznych dodatków do żywności, jakie spożywamy na co dzień, jest na tyle duża, że dobrze jest w miarę możliwości ograniczać sztuczne substancje wszędzie tam, gdzie mamy na to wpływ.
Jeśli chodzi o przemysł spożywczy to sprawdzą się jedynie złącza nierdzewne, z innymi bym raczej nie ryzykował.