Prowadzenie własnego bufetu nie jest łatwe i to zwłaszcza wtedy, gdy na horyzoncie pojawia się konieczność zorganizowania wystawnego bankietu. Jaki sprzęt będzie wtedy niezbędny? Czy organizację bankietu można oprzeć wyłącznie na podstawowym wyposażeniu, czy też konieczne jest zainwestowanie w bardziej zaawansowany sprzęt?
Bankiet czas zacząć!
Zanim osoby pracujące przy bufecie przejdą do obsługi bankietu, trzeba im zapewnić odpowiedni sprzęt. Podgrzewacze, kociołki do zup, a także tace i misy, to wyposażenie gastronomii, bez którego taka impreza nie może się obyć. Następnie trzeba zadbać o łyżki, szczypce, kosze na pieczywo i witryny, wewnątrz których będzie znajdować się jedzenie. Osoba zarządzająca obsługą bankietu powinna też zadbać o bardziej zaawansowany sprzęt. Ciekawym rozwiązaniem jest fontanna czekoladowa, którą wiele osób może znać m.in. z wesel.
Organizacja zaplecza gastronomicznego
Wszystkie powyższe akcesoria łączy jedna cecha: korzystać z nich będą uczestnicy bankietu. Należy jednak pamiętać, że jego właściwe zorganizowanie jest też zależne m.in. od sprzętu, z którego korzystają wyłącznie pracownicy bufetu. Oto krótka lista akcesoriów, które koniecznie trzeba mieć:
– Warnik do wody. To coś więcej niż czajnik. To zaawansowane urządzenie, które służy do wielofunkcyjnego podgrzewania wody. Dzięki temu można nie tylko zagotować wodę do herbaty lub kawy, ale też utrzymać jej temperaturę na określonym przez użytkownika poziomie.
– Termos gastronomiczny. To urządzenie, dzięki któremu można przechować gorącą wodę, zupę lub ciepły dowolny posiłek przez dłuższy czas. Niektóre termosy wyposażone są w specjalny podgrzewacz, dzięki czemu uczestnicy bankietu mogą cieszyć się smacznymi daniami przez dłuższy czas!
– Kocioł warzelny. Jest to zaawansowany sprzęt, który może być wykorzystywany do przygotowywania praktycznie dowolnych rodzajów wędlin, wytapiania tłuszczu, a także gotowania zup. Zaletą kotła jest możliwość dokładnego definiowania parametrów jego pracy za pomocą wbudowanego, komputerowego sterownika.
Na koniec nie można zapominać o przygotowaniu sali bankietowej. W tym celu warto zwrócić uwagę na krzesła cateringowe, które można zakupić lub wynająć. Są one lekkie, można je składać i co najważniejsze — zajmują niewiele miejsca. Sprawdzą się one zarówno w dużych salach bankietowych, jak i w terenie, to jest w trakcie organizacji przyjęć plenerowych.
Mając to wszystko (i nie zapominając o dobrym jedzeniu) można przystąpić do organizacji wyjątkowego, niezapomnianego i z pewnością udanego bankietu.