Czym grozi niewłaściwe niszczenie nośników danych w firmie?

W każdej firmie stosuje się różne nośniki danych – dyski twarde, pendrive, karty pamięci. Wszystkie z nich muszą być odpowiednio zutylizowane.

Wielu przedsiębiorców nie wie, jak prawidłowo powinno odbywać się niszczenie nośników danych. To jednak bardzo ważne zagadnienie, które ma znaczenie nie tylko z punktu widzenia ochrony środowiska, lecz również działalności firmy. Nieprawidłowe usuwanie nośników danych firmy, na przykład przez wyrzucenie ich do kosza, może być powodem poważnych problemów.

Kiedy konieczne jest niszczenie nośników danych?

Nośniki danych, do których zaliczają się między innymi dyski twarde talerzowe, dyski SSD, karty pamięci, płyty CD, DVD, pamięci przenośne jak pendrive, są miejscem przechowywania wielu danych. Znajdujące się na nich informacje firmowe mogą być także wrażliwe i chronione przepisami prawa, między innymi RODO. W takiej sytuacji takżeniszczenie nośników danychpowinno spełniać odpowiednie wymogi, aby zapobiec przejęciu ważnych danych przez niepowołane osoby.

Najczęściej niszczenie nośników danych koniecznej jest wtedy, gdy:

  • nośniki ulegają awarii, dlatego nie można z nich korzystać
  • sprzęt, w którym montowane są nośniki, jest modernizowany
  • firma wymienia nośniki na nowe

Nieprawidłowe niszczenie nośników danych – zagrożenia

Gdy niszczenie nośników danych nie będzie przebiegało prawidłowo, może powodować to poważne problemy.

Warto przede wszystkim wskazać, że największym błędem jest wyrzucanie nośników pamięci do zwykłych kubłów na odpady komunalne. Po pierwsze, elektrośmieci, do których zaliczają się nośniki danych, wymagają właściwego zagospodarowania, ponieważ mogą one spowodować zagrożenie dla środowiska. Po drugie, dane na nośnikach mogą zostać przejęte.

Dane z nośników danych mogą być wykorzystane do kradzieży tożsamości, na przykład do zaciągania na nie pożyczek i zawierania umów. Także niewłaściwe niszczenie nośników danych jest powodem straty wizerunkowej dla firmy.

Jak powinno odbywać się niszczenie nośników danych?

Prawidłowe niszczenie nośników danych wymaga usunięcia z nich danych, a następnie przekazania ich do firmy zbierającej elektrośmieci. Można zrobić to samodzielnie lub też można skorzystać z pomocy profesjonalnych firm zajmujących się prowadzeniem utylizacji nośników danych.

Firmy prowadzące profesjonalna niszczenie nośników danych zapewniają swoim klientom kompleksową obsługę, która obejmuje odbiór nośników, usunięcie z nich danych oraz ich specjalne zniszczenie zgodnie z przepisami prawa. To pewność, że ważne dane będą właściwie zabezpieczone, a nośniki zutylizowane tak, by nie stanowiły zagrożenia dla środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *