Czym jest PLC oraz jakie ma zastosowanie?

PLC, czyli z programowalne sterowniki logiczne (ang. Programmable Logic Controllers) to specjalne urządzenia mikroprocesorowe o wielu zastosowaniach. Wykorzystuje się je już od kilkudziesięciu lat – głównie do sterowania pracą maszyn lub urządzeń technologicznych. W jaki sposób działają i do czego jeszcze mogą służyć? Przekonaj się!

Jak działa PLC?

PLC to specjalnie zaprojektowane sterowniki, za pomocą których można kierować pracą maszyn przemysłowych, a także urządzeń komercyjnych, takich jak taśmociągi, systemy pomp czy wentylacja. Dzięki nim praca sprzętów jest płynna oraz bezpieczna. Ułatwiają wykonywanie powtarzalnych czynności, dzięki czemu są tak popularne i chętnie wykorzystywane. Mogą sterować całymi liniami produkcyjnymi, gdyż nie tylko regulują ich pracę, ale także diagnozują oraz zbierają dane.

Działają one w sposób powtarzalny dzięki odpowiednim programom, które zapisane są w ich pamięci. Jest to ciąg logicznych i następujących po sobie rozkazów, które są przetwarzane przez mikroprocesor. Na tej podstawie wykonywane są odpowiednie czynności.

Gdzie stosuje się sterowniki PLC?

Gazeta

Programowalne sterowniki PLC mają szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Wykorzystuje się je przede wszystkim w procesach związanych z budową maszyn i w transporcie. Stosowane są również w przemyśle:

  • spożywczym,
  • rolniczym,
  • chemicznym,
  • energetycznym.

W codziennym życiu można spotkać się z nimi podczas korzystania z ruchomych schodów, sygnalizatorów drogowych czy wind. Sterowniki te wykorzystuje również automatyka domowa, którą instaluje się w nowoczesnych budynkach. Wykorzystuje się je w każdym zautomatyzowanym przemyśle w celu optymalizacji działania sprzętów elektrycznych.

Sterowniki PLC znajdują zastosowanie w różnorodnych gałęziach przemysłu oraz w życiu codziennym. Ich funkcjonalność i niska awaryjność sprawiają, że bardzo często wykorzystuje się je do sterowania całymi liniami produkcyjnymi. Korzystanie z nich wiąże się z wieloma korzyściami, dlatego sterowniki te cieszą się dużą popularnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *