Wybór systemu ogrzewania domu do nowego lub istniejącego domu wymaga zrozumienia, jak działają różne systemy, jaki jest ich koszt początkowy i ile kosztują w eksploatacji. Trzeba więc zdobyć jak najwięcej informacji o powszechnych domowych systemach grzewczych, tym, jak działają i jak są oceniane pod względem wydajności energetycznej mance i poznać metodę szacowania kosztów operacyjnych.
Systemy grzewcze obejmują:
-
ciepłe powietrze grzejniki takie jak piece gazowe i elektryczne,
-
ciepło powietrzne i wodne pompy,
-
instalacje kotłowe ciepłej wody,
-
w mniejszym stopniu promiennikowe systemy podłogowe.
Dobór systemu grzewczego
Systemy ogrzewania mieszkań muszą być odpowiednio dobrane, aby dom był ciepły nawet w najzimniejsze dni. Jeśli jednostka jest przewymiarowana – koszty energii mogą wzrosnąć, a dom może wywoływać wahania temperatury przy łagodnej pogodzie. Przewymiarowanie zwiększa również koszt zapłacony za sprzęt, lepiej wydane pieniądze na zakup wydajniejszego sprzętu. Określenie odpowiedniej wielkości dla instalacji grzewczej wymaga oszacowania łączenie strat ciepła przez dach, ściany, okna, piwnicę i inne elementy domu w trudnych warunkach zewnętrznych. To jest projektowe obciążenie cieplne domu.
Rozmiar systemu jest wtedy dopasowany do projektowanego obciążenia cieplnego. Do wielu zastosowań spalania ce, rozmiar wybranej jednostki wynosi od 10 do 30 procent powyżej projektowe obciążenie cieplne. To przewymiarowanie umożliwia szybkie odzyskanie urządzenia od nocnej porażki. Wykonawca składający ofertę na nowy system grzewczy powinien wydobyć właściwy rozmiar za pomocą technik oceniających izolację wartość i powierzchni każdego elementu domu. Korzystanie z „zasady kciuka” dobór urządzeń grzewczych często skutkuje jednostką, która jest rażąco zawyżona lub niewymiarowa. Jeśli urządzenie jest zamiennikiem, używając tego samego rozmiar, ponieważ istniejąca jednostka powinna być zdecydowanie odradzana. Stary urządzenie mogło nie być odpowiednio zwymiarowane i energooszczędne możliwe, że w domu dokonano ulepszeń od czasu jego instalacji – zmniejszając zapotrzebowanie na ogrzewanie.
Wybór najbardziej opłacalnego systemu grzewczego
Wybór najbardziej ekonomicznego systemu grzewczego będzie zależał od tego jaka jest cena i dostępność różnych paliw oraz koszt inicjacji dalsza instalacja grzejnika. Wyższe inwestycje początkowe są często uzasadnione dzięki obniżonym kosztom mediów w całym okresie eksploatacji urządzenia. Metody szacowania rocznych kosztów operacyjnych jednostek centralnych są zapewnione do pomocy. Aby określić najbardziej opłacalny system, będzie konieczne dążenie do uzyskania ofert od kilku wykonawców.
Dodatek kosztowy bardziej wydajnego systemu należy porównać z oszczędnością energii. Jeśli jest to nowy dom, koszt instalacji grzewczej będzie częścią hipoteki. Jeżeli roczny całkowity koszt ciepła- energii plus spłata kredytu hipotecznego dla jednego systemu jest mniejsza niż po drugie, system jest opłacalny. Jeśli rozważasz to przy wymianie istniejącego urządzenia grzewczego – to należy zdecydować, czy oszczędności z wydajniejszego systemu są wystarczające, aby uzasadnić dodatkowy koszt.
Jeśli chcesz jeszcze lepiej poznać ogrzewanie domu – zajrzyj tutaj: https://purios.com/blog/ogrzewanie-domu-jakie-ogrzewanie-wybrac-do-swojego-domu.