Praca dekarza, montera instalacji czy innych remontów wykonywanych na dachu wymaga ciągłego przebywania na wysokości. Zanim więc zdecydujemy się na takie zatrudnienie, warto najpierw upewnić się, czy będzie dla nas odpowiednie. Żaden lęk wysokości w przypadku takich obowiązków zawodowych nie jest wskazany. W przypadku wielu prac konieczne jest również posiadanie odpowiednich uprawnień.
Praca na dachu sama w sobie nie wymaga żadnych zaświadczeń. Jeśli jednak jesteśmy zatrudnieni przez firmę, a nie pracujemy na własny rachunek, zwykle konieczne jest zaświadczenie lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do wykonywania właśnie takich obowiązków zawodowych. Niektóre dolegliwości i schorzenia mogą bowiem być przeszkodą dla osób, które chciałyby pracować na wysokościach. Osoby mające choroby przewlekłe powinny w czasie wizyty u lekarza szczerze opowiadać o swoich chorobach i dolegliwościach. Zatajanie jakichkolwiek objawów nie jest dobrym pomysłem. Gdy źle się poczujemy w czasie pracy na wysokościach, może to być dla nas ogromne zagrożenie.
Potrzebne uprawnienia i kwalifikacje
Brak lęku wysokości oraz przeciwwskazań do pracy na wysokościach nie zawsze wystarczą, aby móc pracować na dachu. Najczęściej konieczne są również różnego rodzaju kwalifikacje, uprawnienia i umiejętności. Dekarze, którzy na co dzień pracują na dachu, muszą mieć uprawnienia zawodowe oraz kwalifikacje potwierdzone konkretnymi dokumentami. Podobnie jest w przypadku montażystów anten i innych instalacji, jak chociażby fotowoltaiki. Warto więc mieć świadomość, że sama chęć do pracy na dachu nie zawsze wystarczą. Konieczne jest również często kształcenie zawodowe w konkretnym zawodzie, ukończenie kursów lub szkoleń, zdanie egzaminów certyfikacyjnych czy zrobienie dodatkowych uprawnień.
Zachowaj bezpieczeństwo w czasie pracy na dachu
Osoby, które pracują na wysokościach, a więc także na dachach, muszą szczególnie dbać o swoje bezpieczeństwo w czasie codziennej pracy. Trzeba więc znać zasady bezpiecznego wychodzenia na dach, a także zachowania się w momencie, gdy już jesteśmy na połaci. Najmniej problemowe są dachy płaskie, gdyż stwarzają najmniejsze zagrożenie. Zwykle wyłaz na dach płaski jest funkcjonalny i wygodny, można więc szybko zabrać się za pracę na dachu. W przypadku dachów o różnych kątach nachylenia problem z wyjściem na dach może być nieco większy. Poza wygodnym wyłazem, konieczne będą również elementy komunikacji dachowej. Często potrzebne są dodatkowe zabezpieczenia w postaci lin i innych zabezpieczeń, które zapewniają ochronę w razie upadku czy chociażby zwykłego potknięcia. Jeśli pracodawca zleca nam pracę na dachu, ale nie dostarcza żadnych środków ochrony czy odpowiedniego ekwipunku, lepiej nie ryzykować. Jest to nie tylko łamanie przepisów bhp, le również prosta droga do wypadku przy pracy, który może być zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia.