Schody drewniane – czy warto?

Zastanawiając się nad zamówieniem schodów wewnętrznych do swojego nowo budowanego domu można spotkać się z najróżniejszymi rodzajami schodów. Do najpopularniejszych należą schody drewniane, co decyduje o ich niesłabnącej popularności?

Ludzie od tysięcy lat z satysfakcją wykonują z drewna najróżniejsze przedmioty. W zależności od przeznaczenia służą one dziesiątki a nawet całe setki lat. Już w najdawniej budowanych domach powszechne było stosowanie wyposażenia wykonanego z różnego rodzaju drewna. Podstawowe elementy wyposażenia wnętrz takie jak meble, podłogi czy schody wykonuje się z tego materiału także obecnie. Różnica polega jedynie na tym, że obecnie drewno staje się materiałem ekskluzywnym, wyszukanym i co jest z tym niestety bezpośrednio związane – materiałem stosunkowo drogim. Wyższe ceny drewna jako materiału budowlanego wynikają po prostu z jego kurczących się globalnych zasobów. Niemniej wyższa cena nie zniechęca inwestorów do wykorzystywania drewna przy budowie domów jednorodzinnych.

Schody wewnętrzne – drewniane najpopularniejsze!

Planując schody mające być użytkowane wewnątrz budynku niejednokrotnie zależy nam nie tylko na samej ich funkcjonalności i trwałości, istotne jest także to jak wpisują się one w całą aranżację wnętrza. Drewno jest materiałem niezwykle uniwersalnym. Ze względu na dostępność najróżniejszych jego gatunków możliwe jest wykonanie ich w najróżniejszej kolorystyce o przeróżnej strukturze słojów. Dzięki rozmaitym profesjonalnym środkom (lakiery, impregnaty, itp.) powierzchni drewna można nadać dowolny kolor. Drewno jako naturalny budulec zadziwiająco dobrze komponuje się także z wieloma innymi materiałami, takimi jak stal, aluminium, szkło lub poliwęglan.

Wbrew pozorom schody drewniane należą do elementów charakteryzujących się niezwykłą trwałością. Do najbardziej wytrzymałych gatunków drewna należy drewno drzew liściastych, a przede wszystkim: drewno dębowe, drewno bukowe, klonowe, jesionowe oraz orzechowe a nawet wiśniowe. Niestety im drewno jest wyższej jakości, tym dłużej trzeba czekać na wzrost drzew, tak by móc z nich pozyskać budulec. Dlatego twarde drewno najwyższej jakości należy też do tych najdroższych. Dlatego wiele osób zamawiających schody wykonane z drewna decyduje się na schody wykonane z dwóch rodzajów drewna, z gatunku najtrwalszego wykonywane są same stopnie, natomiast pozostałe mniej eksploatowane elementy wytwarzane są z drewna tańszego, najczęściej jest to łatwo dostępne w Polsce drewno sosnowe. Odpowiednio wykonane oraz zamontowane schody z zabezpieczonego drewna mogą z powodzeniem służyć całe setki lat. Zniszczoną powierzchnię drewna bez problemu można usunąć, by wyeksponować jego niepowtarzalną, piękną wewnętrzną strukturę.

Różnorodność gatunków drewna oraz stosowanych konstrukcji sprawia, że schody drewniane znakomicie sprawdzają się niemal w każdym rodzaju aranżacji wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *