Rola tworzyw sztucznych w nowoczesnym budownictwie

Nieustanny rozwój technologiczny mający miejsce w ubiegłym wieku spowodował zmiany w praktycznie wszystkich sferach ludzkiego życia. Ogromną rolę pod tym względem odegrały tworzywa sztuczne.

Słyszy się mnóstwo informacji na temat negatywnego wpływu materiałów syntetycznych na środowisko naturalne. Z drugiej jednak strony trzeba mieć świadomość, że nasza kultura, cały rozwój technologiczny nie mógłby istnieć bez tak uniwersalnych, charakteryzujących się niespotykanymi właściwościami substancji. Tzw. trzecia rewolucja przemysłowa zapoczątkowana od lat pięćdziesiątych XX wieku objęła między innymi intensywny rozwój produkcji materiałów syntetycznych, tworzyw sztucznych nie występujących w środowisku naturalnym. Od połowy ubiegłego stulecia wyprodukowano już ponad osiem miliardów ton rozmaitych tworzyw sztucznych, a ich światowa produkcja z roku na rok rośnie o kilka procent w stosunku do roku ubiegłego. Jedną z dziedzin, które zrewolucjonizowały tworzywa sztuczne jest budownictwo. Tak zaawansowane technologie budowlane, z jakich obecnie powszechnie i masowo korzystamy nie mogłyby istnieć, gdyby nie całe spektrum najróżniejszych tworzyw syntetycznych. Przyjrzymy się pokrótce niektórym dziedzinom budownictwa, w których substancje te odgrywają tak istotną rolę.

Systemy izolacji z tworzyw sztucznych

Nowoczesne budynki cechuje niskie zapotrzebowanie na energię cieplną. Aktualne przepisy budowlane w Polsce określają maksymalny poziom współczynnika przenikania ścian na poziomie 0,23 W/(m3)K. Tak wysokie parametry częściowo uzyskuje się poprzez staranne zaprojektowanie budynku tak, by nie powstawały tzw. mostki termiczne, niemniej kluczowe znaczenie ma stosowana na ścianach warstwa izolacji. Obecnie do ocieplenia ścian zewnętrznych budynków stosuje się różnego typu styropian oraz wełnę mineralną. Styropian to tworzywo sztuczne o nazwie polistyren ekspandowany (EPS). Tworzywo o nazwie polistyren (na jego bazie wytwarza się rozmaite tworzywa o zróżnicowanych właściwościach) w Polsce odkryto jeszcze przed wybuchem drugiej wojny światowej. Styropian w zależności od jego gęstości stosuje się jako materiał izolacyjny także w posadzkach oraz konstrukcjach dachowych. Tworzywa sztuczne pełnią też nieocenioną rolę w instalacjach elektrycznych, chronią bowiem ludzi przed porażeniem prądem, a same przewody przed wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi oraz niektórymi substancjami chemicznymi. Do izolowania kabli elektrycznych stosuje się rozmaite tworzywa tj. guma, tworzywo bezhalogenowe oraz polietylen. Podobnie w instalacjach centralnego ogrzewania oraz wodnych stosuje się rozmaite tworzywa do produkcji izolacji rur transportujących podgrzaną wodę. Dobra izolacja cieplna rur przyczynia się do efektywniejszej pracy całego układu.

Tworzywa sztuczne znajdują zastosowanie praktycznie we wszystkich dziedzinach budownictwa, a w szczególności w:

systemach ociepleń,
instalacjach hydraulicznych,
instalacjach elektrycznych, telefonicznych, telewizyjnych czy internetowych,
systemach rynnowych,
systemach przeciwpożarowych,
budowie okien i drzwi.

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą
Hurtownia tworzyw sztucznych
Techplast.group
Ul. Dokerska 22
54-142 Wrocław
biuro@techplast.group

Jeden komentarz

  1. Jeśli poszukujecie dostawców płyt hpl albo innych tworzyw sztucznych takich jak te na https://techplast.group to mój zakład od lat korzysta z usług tego dystrybutora i nie planuję go zmieniać. Obsługa zawsze na najwyższym poziomie, pracownicy są na bieżąco z obowiązującymi trendami. Takie zakupy to przyjemność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *