Działasz w e-commerce więc wiesz, że wysyłając cokolwiek przesyłką kurierską – sytuacja nie obejdzie się bez wypełniacza. Wypełniacze nie stanowią szczególnego problemu, chyba że trzeba przygotować kilkaset lub kilka tysięcy przesyłek dziennie i potrzebne są stałe dostawy. Wówczas zamawianie i przechowywanie wypełniaczy może stać się poważnym problemem.
Można to rozwiązać na dwa sposoby: zlecając pakowanie lub nawet cały proces wysyłki zewnętrznej firmie spedycyjnej, lub kupując odpowiedni sprzęt np. urządzenie do produkcji wypełniaczy powietrznych aeroPOUCH 8 i produkując wypełniacze na własne potrzeby.
Rodzaj wypełniacza, a co za tym idzie także rodzaj potrzebnej maszyny, zależy od rodzaju wysyłanego towaru (nie wkładaj gazet do pudła! Stawiaj zawsze na wypełniacze do paczek dla profesjonalistów). Do najpopularniejszych i zarazem najtańszych opcji zaliczają się maszyny do produkcji papieru i wypełniaczy powietrznych, jak wspomniany wcześniej przykład.
Przechowywanie wypełniaczy powietrznych nie ma sensu!
Skalę problemu magazynowania wypełniaczy dobrze pokazuje przykład poduszek powietrznych. Okazuje się, że stosunek objętości materiału do produkcji do objętości gotowego produktu wynosi 1:1000. Jeśli więc potrzebujemy tego typu wypełniacza w dużych ilościach, niezbędny wydaje się zakup maszyn do produkcji poduszek lub mat powietrznych.
Oczywiście cena maszyny uzależniona jest od jej specyfikacji, na przykład od wielkości poduszek i szybkości napełniania. Im szybsza praca, tym wyższą cenę płacisz. Dlatego przed zakupem należy obliczyć koszty. A koszt będzie się składał z kilku elementów. Należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę gotowego wypełniacza, ale także koszty jego przechowywania (w tym straty, jakie mogą powstać) oraz koszty planowania zakupów i zarządzania zapasami (zapewnienie wystarczającej ilości wypełniacza, która zapewni pracę pakowaczom bez końca).
Papier jest dobry zawsze i wszędzie?
Najpopularniejszym i wszechstronnym wypełniaczem jest papier, który występuje w dwóch podstawowych formach, które można wyprodukować niezależnie:
-
papier gnieciony – szary papier pakowy z roli lub w formie złożonego arkusza jest kruszony i formowany w wielowarstwową „linę” lub matę (dodatkowo profilowaną i perforowaną w celu zwiększenia jej właściwości amortyzujących) – proces może być ręczny lub mechaniczny.
-
tektura cięta i profilowana – doskonałe i ekologiczne rozwiązanie, które wykorzystuje przecinarki mechaniczne do obróbki opakowań kartonowych w maty o różnych szerokościach i długościach; tego typu maty charakteryzują się dobrymi parametrami, takimi jak skuteczna amortyzacja i stabilizacja towaru w opakowaniu.
Proste narzędzia ręczne do tego zadania są na tyle tanie, że warto je kupić nawet dla kilkunastu sztuk wysyłanych dziennie. Najdroższe są profesjonalne, wydajne i trwałe niszczarki do tektury. Są idealnym wyborem dla firm, w których pojawia się problem recyklingu opakowań kartonowych. Dzięki temu łatwiej jest planować wydatki i tworzyć realistyczne budżety.
– Rekrutacja specjalistów – jak wybrać najlepsze metody pozyskiwania i selekcji pracowników?