Jak stworzyć funkcjonalną strefę dzienną? 3 najważniejsze rzeczy 

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, będące miejscem spotkań rodzinnych, wieczornego relaksu po pracy czy zabaw z dziećmi. Spełnia on kilka funkcji, dlatego jego aranżację warto dobrze przemyśleć. Wszystko po to, aby uzyskać funkcjonalne i wygodne wnętrze, które będzie zarazem świetnie się prezentować. Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas aranżowania strefy dziennej w domu.

3 rzeczy, o których trzeba pamiętać podczas aranżacji salonu 

Salon to najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w każdym domu, które odpowiednio zaaranżowane, będzie również funkcjonalne. Aby osiągnąć taki efekt, warto zastanowić się nie tylko nad wymiarami i kształtem salonu czy ulokowaniem wejść oraz relacji z kuchnią. Kluczowe znaczenie dla praktyczności salonu ma także odpowiedni wybór mebli i dodatków, zadbanie o oświetlenie oraz zaplanowanie poszczególnych stref.

1. Podział salonu na strefy i ich odpowiednie rozlokowanie

Salon spełnia kilka funkcji, dlatego podczas jego urządzania warto wyszczególnić strefy i odpowiednio je zaaranżować. Jedną z najważniejszych jest strefa wypoczynku, w której zdecydowanie nie może zabraknąć wygodnej kanapy i telewizora. Ważne jest odpowiednie ulokowanie tych elementów wyposażenia, aby goście i domownicy wchodzący do salonu czy przechodzący do innych pomieszczeń nie przeszkadzali w odpoczynku.

Kolejną strefą w salonie jest przestrzeń jadalniana, która powinna znajdować się w pobliżu kuchni. Dzięki temu przenoszenie gorących dań będzie prostsze i szybsze. Co więcej, goszcząc rodzinę czy znajomych, nie będziesz musiała ich opuszczać, aby przygotować poczęstunek. W strefie jadalnianej koniecznie musi się pojawić duży stół i wygodne, odporne na uszkodzenia siedziska. Świetnym wyborem będą krzesła industrialne tapicerowane czy krzesło welurowe do salonu.

Część strefy dziennej możesz wykorzystać także np. do przechowywania książek, zabawek, kolekcji szkła czy trunków. W tym celu warto dobrać odpowiednie szafy i regały oraz umieścić w nich przedmioty w ten sposób, aby całość była uporządkowana i schludna. Taką strefę warto umieścić przy wejściu do pokoju, aby zabranie potrzebnych przedmiotów nie wymagało wkraczania w inne części, przeznaczone np. wypoczynku.

2. Dodatki, które ozdobią przestrzeń — krzesła tapicerowane i wiele więcej

W salonie nie może zabraknąć ciepłej i gościnnej atmosfery, którą możesz wprowadzić, dobierając do wnętrza odpowiednie dodatki. Zamiast zwykłych siedzisk, wybierz nowoczesne i wygodne krzesła tapicerowane białe, beżowe lub w bardziej odważnym kolorze. Miła w dotyku tkanina, zapewniająca duży komfort siedzenia będzie świetnie prezentować się w salonie. W zależności od efektu, który chcesz uzyskać, możesz wybrać bardziej lub mniej stonowane odcienie oraz dopasować kształt, rodzaj oparcia czy nóżek do pozostałych elementów wyposażenia.

Świetnym dodatkiem do salonu jest także dywan, dzięki któremu możesz wprowadzić do wnętrza nieco elegancji i przytulnego klimatu. Jest to dodatek rewelacyjnie zdobiący przestrzeń, który pozwala również wydzielić poszczególne strefy salonu. Co więcej, stąpanie po dywanie jest dużo przyjemniejsze, niż chodzenie po zimnej podłodze. Ozdobą, a także praktycznym dodatkiem jest też lustro, dzięki któremu optycznie powiększysz pomieszczenie, dodatkowo je oświetlisz, a przy okazji nadasz aranżacji ciekawego wydźwięku.

3. Odpowiednie oświetlenie salonu

Podział salonu na strefy może wiązać się z koniecznością wykorzystania dodatkowego oświetlenia punktowego. Dla przykładu, w strefie czytania warto umieścić nie tylko wygodne biurko i krzesło tapicerowane, ale także lampkę biurkową, która zapewni odpowiednie warunki do lektury nawet późną porą. Dodatkowe źródło światła sprawdzi się także w strefie wypoczynku, pozwalając — szczególnie wieczorem — wprowadzić relaksujący klimat. Warto zastanowić się także nad doświetleniem ozdób na ścianie czy wykorzystaniem lamp w celach dekoracyjnych.

Aranżacja salonu nie jest prostym zadaniem, jednak kluczowe jest zadbanie o własny komfort i oczekiwania. Najważniejsze pomieszczenie w domu może pełnić wiele funkcji, stając się centrum rodzinnego życia. Dbając o odpowiednie wydzielenie stref i dobór praktycznych oraz estetycznych dodatków, z pewnością uzyskasz zadowalający efekt, tworząc przyjazną przestrzeń dla mieszkańców i ich gości.

[Artykuł sponsorowany]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *