Jak wybrać odpowiedni system zarządzania magazynem dla swojej firmy?

W tym artykule podzielimy się wszystkim, co warto wiedzieć, aby z powodzeniem wybrać odpowiedni system zarządzania magazynem dla swojej firmy. Jest tak wiele szczegółów, o których należy pamiętać, że łatwo stracić z oczu główny cel, który próbujesz osiągnąć.

Co to jest system zarządzania magazynem (WMS)?

System zarządzania magazynem (WMS) to oprogramowanie, które definiuje szeroki zakres ustalonych reguł, przepisów, polityk i zasad, które mają na celu zorganizowanie, precyzję i dokładność operacji magazynowych przy jednoczesnym osiągnięciu celów i zadań.

WMS umożliwia ścisłe monitorowanie każdej jednostki, tworzenie równowagi między łańcuchem popytu i dostaw, dostarczanie faktów, zwiększanie produktywności, optymalizację wydatków oraz zwiększanie zadowolenia klientów i danych. Jednak niezależnie od systemu zarządzania magazynem sukces magazynu jest wprost proporcjonalny do rozwiązań magazynowych pracowników i zastosowania systemu.

Dobry WMS to serce wydajnego i zautomatyzowanego magazynu

Istnieją różne czynniki, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze systemu zarządzania magazynem: taki, który jest zgodny z celami magazynu, który pomoże w realizacji celów magazynu i doprowadzi do ich osiągnięcia, a jednocześnie poprawi dokumentację firmy.

Zanim zrobisz cokolwiek innego, chcesz się upewnić, że Twój system zarządzania magazynem zapewni wystarczający zwrot z inwestycji. Takie systemy są dobre dla wyników finansowych prawie każdej firmy, ale nie zawsze. Poza tym wyjaśnienie problemu pomoże w podjęciu decyzji.

Gdy masz pewność, że podejmujesz dobrą decyzję biznesową, możesz iść naprzód z celem. O sensowności finansowej inwestycji w system zarządzania magazynem decydują dwie nadrzędne zmienne:

  • Skala: Większe magazyny i sieci magazynów często korzystają z efektywnych systemów zarządzania magazynem.
  • Złożoność: Złożone operacje (powszechne w ciężkich magazynach e-commerce i niszach ze skomplikowanymi produktami) mogą najwięcej zyskać na dobrym systemie zarządzania magazynem.

Powyższe klasy mogą być nieco niejednoznaczne, więc prostym sposobem na zmierzenie, czy potrzebujesz systemu zarządzania magazynem, jest przyjrzenie się liczbie pracowników, których zatrudniasz lub których potrzebujesz. Jeśli stale powiększasz swoją siłę roboczą, aby zaspokoić popyt i utrzymać wydajność operacyjną, istnieje duża szansa, że skorzystasz z systemu zarządzania magazynem. Przed zakupem nowego systemu upewnij się, że maksymalizujesz systemy, które już masz.

Może być większy potencjał w tym, co już masz w firmie. Niektórzy zewnętrzni dostawcy mogą również mieć coś do zaoferowania w tym obszarze. Maksymalizuj zyski z tego, co już masz, zanim się ostatecznie zdecydujesz na konkretny system magazynowy. W większości przypadków będziesz chciał zebrać wykwalifikowanych członków zespołu, aby przeprowadzić analizę i zastosować ją w poszukiwaniu odpowiedniego dostawcy. Firmy często naturalnie zakładają, że ponieważ jest to kwestia oprogramowania, jest to zadanie dobrze dopasowane do działu IT, ale zwykle jest to błąd – którego teraz, po przeczytaniu tego artykułu, już nie popełnisz.

Sprzęt AGD – najczęstsze awarie i jak sobie z nimi radzić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *