Jak zaaranżować oświetlenie w biurze?

Oświetlenie biura jest bardziej złożone, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Musi robić to, co oczywiste, zapewniać oświetlenie. Musi jednak spełniać także wiele innych zadań.

Prawidłowo zaprojektowane oświetlenie biura:

  • zapewnia komfort wizualny,

  • poprawia wydajność pracowników,

  • pomaga zapewnić im bezpieczeństwo.

Poza tym, jeśli zastosujesz diody LED w sposób dobrze zaplanowany, efektywne oświetlenie może obniżyć koszty operacyjne budynku. Jak to się osiąga? Po prostu czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Oświetlenie biurowe – podstawy

Poniżej znajduje się wszystko, co musisz wiedzieć, aby zapewnić oświetlenie biura wykraczające poza standardy. Podczas projektowania planu oświetlenia należy przede wszystkim wziąć pod uwagę preferowane poziomy oświetlenia. Ważne są również plany oświetlenia temu, że najlepiej pokażą, jak zrównoważone i równomierne jest oświetlenie w całej przestrzeni.

Jednolitość

Oświetlenie biurowe musi także zapewniać równomierny rozsył światła. Jednolitość, inaczej jednorodność definiuje się jako stosunek minimalnego poziomu oświetlenia na danym obszarze do średniego poziomu oświetlenia w tej samej przestrzeni. W ten sposób sprawdza się, jak równomiernie światło jest rozłożone na danym obszarze.

W przestrzeni biurowej najlepiej sugerować kierować się stosunkiem co najmniej 0,60. Jest to minimalny poziom, przy którym pracownicy nie zauważą różnicy w poziomie oświetlenia. Niemniej jednak zwiększenie tego współczynnika do 0,65 znacznie poprawi jednorodność. Będzie to korzystne dla osób, które mają gorszy wzrok.

Postaw na warstwy

Zamiast polegać na jednym źródle światła, zastosuj oświetlenie warstwowe. Oznacza to łączenie różnych typów opraw oświetleniowych, takich jak oświetlenie otoczenia, oświetlenie zadaniowe i oświetlenie akcentujące. Oświetlenie otoczenia jak np. oświetlenie sufitowe w biurzezapewnia ogólne oświetlenie, oświetlenie zadaniowe skupia się na określonych obszarach roboczych, a oświetlenie akcentujące dodaje estetycznego wyglądu Twojemu miejscu pracy.

Maksymalizuj naturalne światło

Naturalne światło najlepiej poprawia nastrój i zwiększa produktywność. Zaaranżuj układ swojego domowego biura tak, aby zmaksymalizować ilość światła dziennego. Umieść biurko w pobliżu okna, ale uważaj na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które mogą powodować odblaski. Użyj przezroczystych zasłon, aby rozproszyć jasne światło słoneczne.

Zainwestuj w wysokiej jakości lampę biurkową

Lampka biurkowa to obowiązkowy element wyposażenia każdego domowego biura. Zapewnia skupione światło, zmniejszając zmęczenie oczu podczas takich zadań, jak czytanie czy pisanie. Wybierz lampę biurkową z regulowaną jasnością i temperaturą barwową. Dzięki temu możesz dostosować oświetlenie do zadania i pory dnia.

Weź pod uwagę taśmy LED

Taśmy LED to wszechstronne i energooszczędne rozwiązanie. Można je zainstalować pod półkami lub wokół biurka, aby uzyskać nowoczesny i elegancki wygląd. Świetnie nadają się do podkreślania elementów dekoracyjnych i zapewniają delikatną, nastrojową poświatę, która zmniejsza kontrast między ekranem a otoczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *