Kompleksowe uzdatnianie wody – na czym polega?

Uzdatnianie wody pitnej obejmuje usuwanie patogenów i innych zanieczyszczeń z wody źródłowej w celu zapewnienia jej bezpieczeństwa dla ludzi. Uzdatnianie publicznej wody pitnej jest nakazane odgórnie. Typowe przykłady zanieczyszczeń, które należy uzdatnić i usunąć z wody, zanim zostanie uznana za zdatną do picia, to:

  • mikroorganizmy,

  • środki dezynfekujące,

  • produkty uboczne dezynfekcji,

  • chemikalia nieorganiczne,

  • chemikalia organiczne,

  • radionuklidy.

Istnieje wiele technologii i procesów, które można wykorzystać do odkażania lub na uzdatnianie do wody w oczyszczalni wody pitnej, zanim czysta woda zostanie wpompowana do systemu dystrybucji wody w celu spożycia. Zmiękczacze do wody oraz lampa UV Białystok to jedne z najpopularniejszych. Dużo na ten temat można poczytać na stronie: https://mk94.pl/blog-uzdatnianie-wody/.

Pierwszy etap uzdatniania wody pitnej jest często nazywany uzdatnianiem wstępnym i obejmuje ekrany do usuwania dużych zanieczyszczeń i przedmiotów z sieci wodociągowej. Napowietrzanie można również zastosować w fazie obróbki wstępnej. Mieszając powietrze i wodę usuwane są niepożądane gazy i minerały, a sól tabletkowana poprawia kolor, smak i zapach.

Kompleksowe uzdatnianie wody – co dalej?

Drugi etap procesu uzdatniania wody pitnej obejmuje koagulację i flokulację. Do wody dodaje się środek koagulujący, który powoduje, że zawieszone cząsteczki zlepiają się w grudki materiału zwanego kłaczkami. W zbiornikach sedymentacyjnych cięższy kłaczek oddziela się od wody i tonie, tworząc szlam, umożliwiając mniej mętnej wodzie kontynuowanie procesu, jakim jest uzdatnianie do wody.

Na etapie filtracji mniejsze cząstki, które nie zostały usunięte przez flokulację, są usuwane z uzdatnionej wody przez przepuszczenie jej przez szereg filtrów. Media filtracyjne mogą obejmować piasek, granulowany węgiel lub wyprodukowane membrany. Filtracja za pomocą membran do odwróconej osmozy jest kluczowym elementem usuwania cząstek soli, w przypadku gdy odsalanie jest stosowane do uzdatniania wody słonawej lub wody morskiej do wody pitnej.

Po przefiltrowaniu woda jest dezynfekowana np. lampa UV Białystok pomaga zabić lub unieszkodliwić wszelkie drobnoustroje lub wirusy, które mogą wywołać chorobę u konsumenta. Najbardziej tradycyjna metoda dezynfekcji wody pitnej wykorzystuje chlor lub chloraminy. Jednak nowe metody dezynfekcji wody pitnej stale pojawiają się na rynku. Dwie metody dezynfekcji, które zyskały na znaczeniu, wykorzystują ozon i wcześniej wspomniane światło ultrafioletowe (UV) do dezynfekcji źródła wody. Przydatne są także zmiękczacze do wody.

Najlepiej skontaktować się z ekspertem ds. uzdatniania wody, który to jest w stanie udzielić najlepszych informacji na temat dopasowania systemu do indywidualnych potrzeb poszczególnych gospodarstw domowych. Taki specjalista odpowie również na wszelkie pytania, jakie mogą się pojawić w związku z procesem uzdatniania wody. Warto skorzystać z możliwości poszerzenia swojej wiedzy w oparciu o takie wiarygodne źródło wiedzy.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *