Mobbing – tego się nie zapomina.

Mobbing, chociaż czasami błędnie określany jako konflikt w miejscu pracy, jest w rzeczywistości zgubnym i niebezpiecznym urazem w miejscu pracy. Nie jest tak powszechne jak prześladowanie indywidualne, ponieważ częściej występuje na wydziałach wyższych uczelni / szkół lub pracownikach szpitali, fabryk i innych miejsc pracy, w których istnieją silne związki lub systemy stażu pracy. Ale ci z nas, którzy przeżyli mobbing, nigdy tego nie zapomną.

Definicja mobbingu

Więc czym właściwie jest mobbing? Sam termin pochodzi z psychologii zwierząt; przykładem jest brzydkie kaczątko, które jest okrutnie dziobane przez stado, ponieważ wygląda inaczej. Mobbing w miejscu pracy to rodzaj masowego zastraszania, polegającego na zmowie lub aktywnym udziale kierownictwa. Jest to kampania grupowa nękania i okrucieństwa, świadoma lub nieświadoma, mająca na celu podważenie zaufania, zakwestionowanie kompetencji i podkopanie efektywności niektórych pracowników.

Kto jest celem?

Jak na ironię, najbardziej produktywni, innowacyjni i pryncypialni pracownicy są często celem ataków, zwłaszcza jeśli są kreatywnymi rozwiązaniami problemów, oddanymi ciężkimi pracownikami lub idealistami oddanymi realizacji wyznawanej misji i wizji organizacji.

Innymi prawdopodobnymi celami są ci, którzy nie pasują do dominującej kultury pracy, na przykład członkowie religii mniejszości, ci, których pierwszym językiem nie jest polski, oraz, w środowisku akademickim, osoby ze środowisk robotniczych. Jeśli czują się dobrze ze swoimi różnicami i oczekują sprawiedliwego traktowania, prawdopodobieństwo bycia obiektem mobbingu wzrasta. Osoby, które mają odwagę stanąć w obronie innych, którzy są atakowani, mogą same stać się ofiarami mobbingu, nawet jeśli nie pasują do innych kategorii. Pracownicy, którzy są innowacyjni, różni i odważni, są narażeni na ogromne ryzyko mobbingu w każdej dysfunkcyjnej organizacji.

Dlaczego tak się dzieje?

Motywy mobberów pokrywają się z motywami prześladowców. Ci, którzy tłumią, często czują się potajemnie nieadekwatni i zagrożeni przez tych bardziej kompetentnych i kreatywnych. Lub mogą być na pewnym poziomie świadomi, że skorzystali na dyskryminacji innych grup i są ponuro zdeterminowani, aby zachować swoje istniejące przywileje, jakkolwiek nieuzasadnione. Mogą być przerażeni zmianami i czuć, że ich przetrwanie zależy od utrzymania status quo. Mogą wierzyć, że toczą sprawiedliwą wojnę przeciwko złym wpływom. W ich przekonaniu dostrzegane zagrożenie uzasadnia jakiekolwiek działanie lub zachowanie, wszelkie oskarżenia o podważenie osoby będącej celem, nawet rażące kłamstwa, rażące przesady lub jawne niesprawiedliwość.

W najgorszym przypadku sytuacje mobbingu doprowadziły do śmierci osób, które były ich celem, z powodu samobójstw lub chorób zagrażających życiu, z którymi można by sobie poradzić bez przytłaczającego stresu w tym wrogim środowisku pracy.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj tutaj: https://allthejobs.pl/porady/prawo-pracy/mobbing-czym-jest-i-jak-sie-przed-nim-bronic,14

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *