Opieka nad seniorem w domu pomocy – jakie wykształcenie musisz posiadać?

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na ofertę domów opieki, rośnie również potrzeba zatrudniania specjalistów doświadczonych w opiece nad starszymi osobami. Jeśli ktoś chce znaleźć zatrudnienie w takim miejscu, musi mieć jednak odpowiednie kwalifikacje i przygotowanie zawodowe. Bez tego raczej niemożliwe jest znalezienie pracy wykwalifikowanego opiekuna.

Wśród personelu w domach opieki przeważają opiekunowie osób starszych, którzy zajmują się codzienną dbałością o potrzeby seniorów, pomaganiem ich w czynnościach pielęgnacyjnych, ubieraniu, wychodzeniu na spacer. Pilnują, czy seniorzy biorą leki, dbają o ich regularną rehabilitację, a także po prostu spędzają czas. Dobry, doświadczony opiekun osoby starszej to dla seniora sprawdzony towarzysz, na którego może liczyć przez cały czas. Aby wykonywać taką pracę, konieczne jest posiadanie konkretnych cech charakteru. Opiekunowie powinni być przede wszystkim sumienni, odpowiedzialni, cierpliwi, pozytywnie nastawieni do swojej pracy, a także komunikatywni. Trzeba bowiem mieć świadomość, że niektórzy seniorzy są wyjątkowo trudni w kontakcie, mają złe humory, często dokuczają im również problemy wieku starczego jak demencja czy utrudniona komunikacja.

Wykwalifikowane i doświadczone opiekunki

Same dobre chęci i konkretne cechy charakteru to jednak za mało, aby zostać wykwalifikowanym opiekunem. Konieczne jest również ukończenie kursu lub szkolenia. Taką ofertę można znaleźć w wielu szkołach policealnych czy ośrodkach kształcenia. Kursy dla opiekunek dostarczają zarówno wiedzy teoretycznej, jak i szereg umiejętności, które są przydatne w późniejszej pracy zawodowej. Wymagają również odbywania praktyk, co pozwala na poznanie warunków przyszłej pracy jeszcze na etapie nauki. Poza opiekunami osób starszych, w domach opieki zatrudniane są również osoby o innych specjalnościach. Bardzo często są to pielęgniarki, które mają doświadczenie w podawaniu leków i czynnościach pielęgnacyjnych. Wiele domów decyduje się na zatrudnianie własnych rehabilitantów, fizjoterapeutów, a także osoby, które są animatorami czasu wolnego. Warto więc mieć świadomość, że dom opieki to miejsce pracy nie tylko opiekunów osób starszych, ale również przedstawicieli innych specjalności.

Im lepsza kadra, tym lepiej dla seniorów

Osoby, które szukają dla swoich bliskich dobrego, sprawdzonego domu opieki, powinni z dużą uwagą przeglądać oferty poszczególnych ośrodków. Im dokładniej przejrzymy to, co oferuje wybrany dom opieki, tym większą możemy mieć pewność, że będzie to dobre miejsce dla naszego seniora. Nieważne, czy interesuje nas dom seniora Piotrków Trybunalski, dom opieki w pobliżu stolicy czy w jeszcze innym regionie, na pewno nigdy nie powinien być to wybór w ciemno. Sprawdźmy, jakie są warunki bytowe, jak wyglądają pokoje dla pensjonariuszy, ale też upewnijmy się, czy pracująca w domu opieki kadra jest wykwalifikowana, ma odpowiednie kompetencje i umiejętności zawodowe. Dobrym pomysłem jest wybranie się do interesującego nas domu opieki osobiście, porozmawianie z personelem czy zwiedzenie tej części domu, która jest ogólnodostępna. Na tej podstawie możemy sobie wyrobić opinię o tym miejscu, która na pewno pomoże w podjęciu decyzji, czy faktycznie będzie to dobre miejsce dla naszej bliskiej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *