Prawda o klimatyzatorach: jak działają i jakie rodzaje są najpopularniejsze?

Jak działa klimatyzator? To naprawdę świetne pytanie. Piece są dość oczywiste (używają ognia), podobnie jak kotły (to wszystko w nazwie), ale klimatyzatory są nieco bardziej złożone.

Bardzo powszechnym mitem jest przekonanie, że tworzą one zimne powietrze. Jednak prawda jest taka, że ​​działają poprzez usuwanie ciepła z domu, przenoszenie go na zewnątrz i recyrkulację powietrza – stąd systematyczne przeglądy klimatyzacji są takie ważne.

Klimatyzatory składają się z trzech podstawowych części:

  • parownika,

  • sprężarki,

  • skraplacza.

Mówiąc najprościej, ciepło z domu jest pobierane przez otwór wentylacyjny i wydmuchiwane przez chłodzoną wężownicę parownika. To pochłania ciepło, schładzając powietrze, które jest następnie wdmuchiwane z powrotem do domu.

Ciepło płynie dalej do sprężarki, która podnosi temperaturę czynnika chłodniczego i przygotowuje go do skraplania. Gdy czynnik chłodniczy dociera do skraplacza, jest niczym więcej niż przegrzaną parą, ale gdy jest wystawiony na działanie powietrza zewnętrznego, schładza się z powrotem do postaci cieczy.

Po wykonaniu tej czynności zimny czynnik chłodniczy krąży z powrotem przez system do parownika, umożliwiając kontynuowanie cyklu. To naprawdę fajny proces! Chcesz poznać go lepiej? Przeczytaj również.

Jakie są rodzaje klimatyzatorów?

Klimatyzatory o zmiennej wydajności: są to najbardziej wydajne jednostki klimatyzacyjne, jakie możesz kupić. Sprężarki o zmiennej prędkości działają w sposób ciągły, dokonując drobnych korekt, co oznacza, że ​​temperatura w domu pozostaje stała przez cały dzień. W zależności od pogody mogą działać w zakresie od 35% do 100%, tworząc stały strumień chłodnego powietrza.

Klimatyzatory dwustopniowe: Jednostki dwustopniowe działają przy ustawieniu wysokim lub niskim. Oznacza to, że będą działać na pełnych obrotach, kiedy tego potrzebujesz – na przykład, gdy po raz pierwszy wejdziesz do domu pod koniec dnia i poczujesz, że się dusisz. Gdy Twój dom osiągnie żądaną temperaturę, możesz przełączyć się na niskie ustawienie, aby ją utrzymać.

Klimatyzatory jednostopniowe: Jest to najczęstszy typ klimatyzacji. Te klimatyzatory włączają się, gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy ustawienie temperatury na termostacie. Gdy powróci do ustawionej temperatury, wyłączy się. Jednostki te zawsze działają na 100%, więc są albo w pełni włączone, albo całkowicie wyłączone.

Jaki jest najtańszy klimatyzator?

Rodzaj klimatyzatora, który wybierzesz, wpłynie na wydajność i cenę. Wydajność mierzy się za pomocą sezonowego wskaźnika efektywności energetycznej, który bierze moc chłodniczą klimatyzatora w typowym sezonie i dzieli ją przez energię zużywaną w watogodzinach. Wszystko, co naprawdę musisz wiedzieć, to to, że wyższe liczby oznaczają lepszą wydajność. Wszystkie związane z tym liczby mogą mieć duży wpływ na Twój rachunek. Możesz też postawić na najdroższy model, ale może to przynieść duże oszczędności. W ostatnich latach technologia klimatyzacji przeszła długą drogę – więc z pewnością znajdziesz coś na miarę potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *