Rozwiązania pneumatyczne – poznaj ich plusy i minusy

Systemy pneumatyczne to konstrukcje wykorzystujące sprężony gaz do zasilania maszyn i narzędzi. Istnieje wiele wad i zalet systemów pneumatycznych. Oto krótkie porównanie list za i przeciw, abyś wiedział co wybrać przeglądając https://pneumatig.eu/zlacza-pneumatyczne.html.

Plusy rozwiązań pneumatycznych

Dostępność źródła – plus numer jeden. Systemy pneumatyczne wymagają powietrza do pomyślnego działania. Ponieważ powietrze jest bardzo obfite i darmowe, uzupełnienie systemu jest łatwe.

Bezpieczeństwo – też plusem. W wyniku działania systemów pneumatycznych na powietrze, zagrożenia bezpieczeństwa są znacznie zmniejszone. Występowanie pożarów jest ograniczone, ponieważ powietrze jest niepalne, a wycieki w systemie nie mają negatywnego wpływu na środowisko zewnętrzne.

Opłacalność jest kolejnym plusem. Początkowy koszt wytworzenia urządzenia pneumatycznego jest minimalny ze względu na niski koszt materiałów konstrukcyjnych. Tworzywa sztuczne, cynk i aluminium to stosunkowo niedrogie materiały, które są powszechnie stosowane w konstrukcjach pneumatycznych.

Czystość – też nie jest bez znaczenia. W wyniku tego, że system jest zasilany wyłącznie powietrzem, urządzenie pneumatyczne zwykle wymaga ograniczonego czyszczenia. Powietrze pod ciśnieniem stale wypycha brud lub zanieczyszczenia, które utknęły w systemie. Jeśli jest blokada, pomaga również prostota projektu. Ze względu na ograniczoną ilość rur system można łatwo zdemontować i wyczyścić.

Konserwacja- nie jest bez znaczenia jej prostota. Aby system działał prawidłowo, musi być konsekwentnie smarowany olejem, ale ma mniej instalacji wodociągowych niż systemy hydrauliczne.

Minusy rozwiązań pneumatycznych

Powietrze jest gazem ściśliwym, co utrudnia sterowanie i prędkość w układzie pneumatycznym w porównaniu z układami elektrycznymi lub hydraulicznymi. Gdy potrzebne są określone prędkości, do układu pneumatycznego należy podłączyć dodatkowe urządzenia w celu uzyskania pożądanego rezultatu.

Konserwacja z innej strony? Systemy pneumatyczne są mniej trwałe niż ich odpowiedniki hydrauliczne. Z powodu gromadzenia się wilgoci system może zamarznąć. Bezpieczeństwo – jakie minusy? Rury zasilające powietrze systemu mogą same poruszać się w niekontrolowany sposób, co może spowodować poważne obrażenia osób znajdujących się w pobliżu.

Przydatność środowiskowa? Wiadomo, że urządzenia ulegają awariom przez długi czas z powodu tłumienia wewnętrznych krawędzi rur. Dodatkowo systemy nie mogą pracować pod wodą i są wrażliwe na zmieniające się temperatury i wibracje. Jeśli chodzi o głośność -systemy pneumatyczne są najgłośniejszym rodzajem konstrukcji, które zasilają maszyny. Siłowniki obsługujące system są źródłem hałasu i czasami są umieszczane w oddzielnym pomieszczeniu, aby ograniczyć zanieczyszczenie dźwięku. Toksyny i chemikalia też są istotne. Czasami systemy pneumatyczne wykorzystują w swoich projektach niebezpieczne chemikalia. Może to skutkować przypadkowym wyrzuceniem w powietrze chemikaliów, które mogą być szkodliwe dla otaczającego środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *