Rzadkie i wyszukane – dlaczego whiskey to dobra inwestycja?

Whisky od dawna postrzegana jest jako produkt najwyższej jakości o bogatym i różnorodnym dziedzictwie. Chociaż postrzeganie tego trunku na przestrzeni lat w tym kontekście niewiele się zmieniło, coraz więcej zamożnych osób widzi różnorodne możliwości inwestowania na rozwijającym się rynku whisky ze znacznymi wynikami.

Na całym świecie inwestorzy i kolekcjonerzy wydają coraz większe kwoty, aby zdobyć najrzadsze i najlepsze butelki na świecie, oferując możliwości dla sprytnych wydawców, którzy myślą o zaangażowaniu się.

Dlaczego Whisky?

Whisky ma wyjątkowy status pozycji inwestycyjnej, ponieważ ma znacznie bardziej stabilną żywotność niż wiele innych alternatywnych pozycji inwestycyjnych. W przeciwieństwie do samochodów, wina i zegarków whisky nie zużywa się, zachowuje swoją jakość. Oznacza to, że kolekcjonerzy mogą przechowywać swoje najlepsze butelki tak długo, jak potrzebują, aby uzyskać możliwie najlepsze zwroty, bez obawy o starzenie się produktu. Entuzjaści whisky mogą zbudować kolekcję skoncentrowaną na konkretnych destylarniach lub konkretnych wydaniach butelek.

Jest to idealne rozwiązanie dla inwestorów, którzy mogą zdobyć bardziej pożądane butelki z kolekcji. Wiele destylarni ma również silną, ugruntowaną reputację, dzięki czemu etykieta ma znaczny wpływ na wartość ich ekspresji. Jednak nie wszystkie wyrażenia są kolekcjonerskie, a rzadkość to jedna z kluczowych atrakcji dla miłośników whisky. Wersje limitowane i specjalne zazwyczaj radzą sobie lepiej na rynkach używanych, ponieważ kupujący zdają sobie sprawę z niedoboru produktu. Gorzelnie, które nie są już w produkcji, nadal zajmują pewne pozycje w rankingach inwestorów whisky, ponieważ ich malejące zapasy zyskują na wartości w miarę upływu czasu.

Rynek whisky w 2020 roku

Te elementy oraz wzrost zainteresowania rynków wtórnych sprawiły, że szkocka whisky cieszy się najlepszym w historii okresem – średnia cena butelek wzrosła. To sugeruje, że teraz jest najlepszy czas na zaangażowanie się – inwestycje rosną jeszcze wyżej. Okazuje się jednak, że sama inwestycja nie jest głównym powodem zakupu używanej whisky dla ponad 80% kolekcjonerów. Ludzie kupują whisky, ponieważ uwielbiają ją pić i są skłonni płacić za tę przyjemność coraz większe kwoty. Dla tych, którzy są fanami whisky, ale są bardziej zainteresowani zwrotem z inwestycji, sytuacja na rynku sprawia, że ​​jest to idealny moment na rozpoczęcie badania rzadkich i kolekcjonerskich butelek do zgarnięcia.

Porównanie z innymi inwestycjami

Chociaż wino jest zwykle uważane za szczytowe osiągnięcie inwestycji konsumpcyjnych, wyniki rynku szkockiego mówią inaczej. Zarówno wino, jak i whisky pobiły rekord świata za najwyższą cenę zapłaconą na aukcji za jedną butelkę w zeszłym roku. Chociaż alternatywne aktywa inwestycyjne są na ogół bliskie interesom inwestora, zwroty, które można znaleźć z inwestycji w whisky, prawdopodobnie uczynią ten rynek znacznie bardziej atrakcyjnym dla bardziej zróżnicowanej publiczności. Przy czym warto zaznaczyć, że szkocka to zdecydowanie najpopularniejsza whisky na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *