Słaba widoczność? Większe niebezpieczeństwo! Dowiedz się, jak prowadzić samochód, gdy pada.

Jazda w deszczu może być bardzo kłopotliwa, a w niektórych przypadkach nawet niebezpieczna. Opłaca się być kierowcą defensywnym i skupiać się na otoczeniu, gdy siedzisz za kierownicą i pada deszcz. Rozproszona jazda jest sama w sobie dużym ryzykiem, a dodanie do równania mokrej nawierzchni i słabej widoczności może tylko narazić Ciebie i innych na większe niebezpieczeństwo, gdzie pomóc będzie mogła tylko pomoc drogowa Berlin. Dlatego w takich sytuacjach bycie świadomym i bezpieczna jazda to mądra decyzja.

Kilka wskazówek dotyczących jazdy defensywnej w deszczu.

Jedź ostrożnie

Zwalnianie i ostrożność to podstawowa zasada podczas jazdy w deszczu. Najlepsze, co możesz zrobić, to jechać z bezpieczną prędkością, która jest odpowiednia do stopnia mokrej nawierzchni. Oprócz zwalniania należy również unikać wykonywania ostrych skrętów lub gwałtownego hamowania na gąsienicach pojazdu znajdującego się przed Tobą.

Zwiększ odległość

W miarę zmniejszania prędkości jazdy zaleca się pozostawienie większej przestrzeni między samochodem a samochodem znajdującym się przed Tobą. Dzieje się tak, ponieważ zatrzymanie pojazdu na mokrej nawierzchni zajmuje więcej czasu, więc do bezpiecznego zatrzymania potrzeba dłuższego dystansu. Z tego powodu laweta Berlin często podczas deszczowej pogody jest częściej wzywana, gdyż wiele wypadków samochodowych ma miejsce na mokrej nawierzchni, więc przygotuj się na zatrzymanie się w odległości, którą widzisz przed sobą.

Nie polegaj na tempomacie

Współczesne samochody wyposażone są w tempomat. Ta funkcja działa świetnie w suchych warunkach; jednak nie działa skutecznie podczas jazdy w deszczu. Prawdopodobieństwo utraty kontroli nad samochodem jest wysokie. Nie polegaj więc na tempomacie. W rzeczywistości rozsądnie byłoby całkowicie unikać tempomatu, ponieważ bez niego lepiej zareagowałbyś na potencjalny scenariusz utraty przyczepności, zapewniając w ten sposób bezpieczeństwo.

Chroń się przed aquaplaningiem

Aquaplaning odnosi się do niezdolności opon do przyczepności na drodze, co prowadzi do utraty kontroli nad kierunkiem jazdy. Zwykle dzieje się tak, gdy nagle naciskasz hamulce, gdy pojazd porusza się z dużą prędkością. Zjawisko to jest bardzo częste podczas deszczu, gdy drogi są mokre. Aby uchronić się przed aquaplaningiem, zaleca się utrzymywanie prędkości na możliwym do opanowania poziomie. Przed podróżą warto też upewnić się, że opony są odpowiednio napompowane.

Prawidłowo używaj reflektorów

Używanie reflektorów pojazdu jest zdecydowanie zalecane, gdy pada deszcz. Dzieje się tak, ponieważ poprawi to Twoją widoczność, a także zapewni, że inni kierowcy będą wyraźnie widzieć Twój pojazd. Nie używaj świateł drogowych w deszczu, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na Twoją widoczność, a także na widoczność innych kierowców na drodze.

Uważaj na większe pojazdy

Zwróć szczególną uwagę na mijające Cię przyczepy i ciężarówki. Duże pojazdy na drogach są bardziej podatne na utratę kontroli podczas deszczu, a ich kierowcy często mają trudności z utrzymaniem ich pasów ruchu. Daj sobie więcej miejsca niż zwykle, aby mieć więcej czasu na reakcję na ruch uliczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *