Stal – dlaczego ani drewno, ani beton jej nie dorównują?

Wiadomo, że stal dała strukturę, której nikt inny nie może, jeśli chodzi o konstrukcję. Trwałości i mocy zapewnianej przez stal nie dorównuje drewno ani beton. Stal jest coraz częściej wykorzystywana w budownictwie, a ludzie preferują stal ze względu na jej różne zalety. Hale stalowe budowane są również przy użyciu różnych ram, na przykład rozpiętości, modułowych, jednospadowych itp. ze względu na fakt, że stal jest znacznie łatwiejsza i mniej czasochłonna podczas budowy, a także wiele innych czynników, które okazały się korzystne stal stała się obecnie najbardziej poszukiwanym sposobem konstruowania budynków.

Wiadomo, że konstrukcje stalowe mają wyższą wytrzymałość, a konstrukcja stalowa nie kosztuje tyle, co zwykle konstrukcja betonowa lub drewniana. Należy zauważyć, że stosowanie stali w budownictwie ma różne zalety, a ze względu na liczbę miejsc, które zaczynają skłaniać się ku używaniu stali ze względu na jej liczne zalety, stało się to bardzo powszechne. Konstrukcja stalowa jest również przyjazna dla środowiska i może wytrzymać klęski żywiołowe, takie jak trzęsienia ziemi. Znając te korzystne właściwości konstrukcji stalowych, przejdźmy dalej i poznajmy najpopularniejsze rodzaje stali używanej w budownictwie.

Zwykła stal węglowa lub stal miękka

Jest to najpowszechniejszy rodzaj stali używanej w budownictwie, znanej również jako stal miękka. Jest nieobliczalnie mocny i trwały oraz zapewnia solidną konstrukcję. Ze względu na wytrzymałość, jaką zapewnia stal węglowa, jest niezwykle przydatna w budynkach i okazała się bardzo korzystna. Nie pęka po zgięciu, jest niezwykle elastyczna, jest ciągliwa i ma dużą plastyczność, a także może znosić katastrofy, takie jak trzęsienia ziemi, bez powodowania pęknięć w stali.

Jest to najkorzystniejszy czynnik ze stali węglowej. Stalowy budynek prawie nigdy nie jest podatny na zawalenie się lub zniszczenie w jakiejkolwiek formie. Potrafi wytrzymać wszelkiego rodzaju nieszczęścia i jest wystarczająco mocny, aby nie pęknąć, dzięki czemu jest w stanie uratować swoich użytkowników. Inne materiały konstrukcyjne mogą łatwo się zawalić lub zepsuć, ale stal nie, a stal węglowa jest bardzo wytrzymała, aby przetrwać wszelkie poważne problemy.

Stal niskowęglowa składa się w przybliżeniu z 0,05% -0,25% węgla. Ten rodzaj stali ma dwie granice plastyczności. Stal niskowęglowa jest prostsza w obróbce ze względu na jej zdolność do przenoszenia przez dwie granice plastyczności, przy czym pierwsza granica plastyczności jest nieco wyższa w stosunku do drugiej, niższej granicy plastyczności. Stal miękka ma gęstość 7,85 g / cm. Ze względu na zdolność spawania zwykła stal węglowa jest bardziej wytrzymała niż jakakolwiek inna. Jednak ochrona przeciwpożarowa jest bardzo ważna w budynku stalowym i należy ją odpowiednio przemyśleć. Poza tym konstrukcja stalowa nie powoduje żadnych problemów.

Konstrukcje stalowe zyskują na popularności na całym świecie, a każdy region od lat czerpie korzyści ze stali. Wiele z najwspanialszych cudów architektonicznych powstało przy użyciu stali konstrukcyjnej, węglowej lub zbrojeniowej ze wszystkich innych rodzajów stali, które są dostępne do budowy budynków.

Konsultacja merytoryczna artykułu: https://cermont.pl

Jeden komentarz

  1. Cena stali ostro poszła w górę trzeba uważać bo firmy lubią nie dodać elementów ze stali i na tym oszukać, pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *