Szkło w kominku – wymagania względem jego czyszczenia

Jeśli spojrzysz przez szklane drzwi, aby zobaczyć płomienie w kominku lub piecu na drewno, prawdopodobnie masz wydajne urządzenie, które pomoże Ci obniżyć koszty ogrzewania. Fajnie, że nie musisz rezygnować z przyjemności oglądania hipnotyzujących płomieni w imię wydajności. Jednak gdy szkło jest poczerniałe, widok został zepsuty przez nagromadzenie sadzy. Takie szkło również wymaga oczyszczenia.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie są możliwe przyczyny osadzania się sadzy i jak usunąć plamy. Przyczyna czarnego szkła jest różna, w zależności od rodzaju paliwa używanego w urządzeniu grzewczym i z różnych powodów może Ci być potrzebny inny środek do czyszczenia szyby kominka warto się w tym temacie rozeznać.

Szyba w kominku na gaz ziemny

Kominek na gaz ziemny z nagromadzoną sadzą zazwyczaj ma nietypowy stosunek powietrza do paliwa. Przyczyną usterki może być zablokowanie regulatora butli. Problemem może być również przeszkoda w kominie lub przesłona powietrza pierwotnego. Kolejną rzeczą do sprawdzenia jest położenie kłód ceramicznych w pobliżu dysz paliwowych, ponieważ mogą one zakłócać stosunek powietrza do paliwa. Gdy wystąpi jakakolwiek blokada, zapobiega się pełnemu spalaniu gazu, co powoduje nadmiar sadzy.

Ponieważ paliwo do kominka na gaz ziemny jest doprowadzane do domu, gaz można uznać za „świeży”, co jest podstawową różnicą między gazem ziemnym a propanem do kominka. Zadzwoń do kominiarza, jeśli problem nie jest rozwiązany poprzez czyszczenie i samodzielne sprawdzenie.

Zamac - zakład materiałów ceramicznych

Brudna szyba a kominki propanowe

W kominkach z propanem może gromadzić się sadza ze względu na ten sam rodzaj niedrożności, jak opisano powyżej w przypadku kominków na gaz ziemny. Istnieje jeszcze jeden rodzaj awarii, która może wystąpić w przypadku propanu. Gromadzenie się sadzy może być spowodowane złym paliwem. Zawsze jest trochę cięższego butanu, który osadza się na dnie zbiornika z propanem. Jeśli butan zacznie się palić, spalanie będzie niepełne, ponieważ butan jest mniej wydajny niż propan – nie pali się tak czysto. Butan wymagałby innego ustawienia, aby uzyskać więcej powietrza w celu osiągnięcia spalania, ale to nie jest rozwiązanie. Ponowne napełnienie zbiornika propanem to najlepszy sposób na rozwiązanie problemu.

Szyba w kominkach i piecach opalanych drewnem

Kiedy sadza zaczyna utrudniać widok ognia w kominku lub piecu opalanym drewnem, istnieje kilka potencjalnych przyczyn. Zacznij od sprawdzenia przepustnic lub elementów sterujących powietrzem. Powinny one zawsze pozostawać otwarte podczas rozpalania ognia, ponieważ do całkowitego spalania potrzebna jest duża ilość powietrza.

Do rozpalenia i podtrzymania ognia niezbędne jest użycie odpowiedniej ilości rozpałki i drewna opałowego. Drewno musi być sezonowane, co oznacza, że ​​ma niską wilgotność. Te kroki pomagają zapewnić całkowite spalanie. Gdy ogień się pali, jest mniej sadzy. Inną możliwością jest wyczyszczenie komina i usunięcie przeszkód, aby sadza nie powodowała czernienia szkła. Prawidłowy sposób czyszczenia szyby w kominku lub piecu niekoniecznie jest standardową procedurą.

Jeden komentarz

  1. Zleciłem niedawno firmie https://binglass.pl wykonanie eleganckiej witryny sklepowej i muszę przyznać, że zrobili na mnie wrażenie. Co trzeci klient pyta gdzie zamawiałem tak piękne witryny. Polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *