Szybkość, cena, przepustowość – czas scharakteryzować różne opcje połączenia internetowego

światłowód dolnośląskie

Wybór dostawcy Internetu dostosowanego do Twoich wyjątkowych potrzeb zawodowych i osobistych może być wyzwaniem, szczególnie jeśli nie znasz różnych typów połączeń. Połączenie z Internetem wymaga przesyłania danych za pośrednictwem fal radiowych, linii telefonicznych, sieci kablowych, anten satelitarnych lub przewodów elektrycznych. Cyfrowa linia abonencka (DSL), kabel i światłowód to najpopularniejsze połączenia internetowe, które różnią się szybkością pobierania i wysyłania, cenami i przepustowością. Nazywa się je technologiami łączącymi „szkielet” Internetu i miejsca zamieszkania użytkowników.

Przepustowość jest definiowana przez ilość informacji, którą można przesłać połączeniem w określonym czasie: megabity na sekundę (Mbps). Z drugiej strony prędkość to szybkość odbierania lub pobierania informacji. Obydwa są wiarygodnymi pomiarami jakości połączenia przy wyborze dostawcy Internetu.

Niemniej jednak każdy typ połączenia ma inną prędkość pobierania i wysyłania. Różni się to w przypadku każdej osoby, ale większość z nas pobiera więcej niż przesyła, dlatego dostawcy zapewniają większą przepustowość temu pierwszemu.

W tym przewodniku porównujemy Internet DSL, kablowy i światłowodowy, aby pomóc Ci znaleźć odpowiednią usługę dla Twojego domu. Następnie sprawdź stronę https://testujpredkosc.pl/speedtest – aby wiedzieć, jaki masz punkt wyjścia do planowanych poszukiwań.

Porównanie szybkości DSL, kablowej i światłowodowej

Jedną z kluczowych różnic między internetem DSL, kablowym i światłowodowym jest prędkość. Dlatego tak ważne jest wiedzieć, które prędkości pobierania i wysyłania odpowiadają Twoim potrzebom internetowym.

Internet DSL: powolny, ale najtańszy

Internet DSL działa na lokalnych liniach telefonicznych, aby połączyć się z Internetem. Jest to mniejsza przepustowość i najwolniejsza opcja, ale wystarczająca dla jednego użytkownika przy podstawowych zastosowaniach, takich jak:

• surfowanie po Internecie,
• przesyłanie strumieniowe w standardowej rozdzielczości.

DSL jest najpowszechniej dostępną i najtańszą opcją spośród trzech typów połączeń, które tu omawiamy. Jest również łatwy w konfiguracji i zazwyczaj nie wymaga profesjonalnej instalacji ani opłat. DSL jest lepszą alternatywą dla użytkowników mieszkających na obszarach wiejskich i nie chcących korzystać z Internetu satelitarnego, który może być wolniejszy i mieć duże opóźnienia. Jednak na obszarach wiejskich nie jest on tak powszechnie dostępny jak internet satelitarny.

Internet kablowy: najlepszy w pakietach telewizyjnych

Internet kablowy w budynkach mieszkalnych wykorzystuje przewody kablowe do zapewnienia szybkiego połączenia internetowego i usług telewizyjnych. Dzięki prędkości pobierania do 500 Mb/s i szybkości wysyłania do 50 Mb/s internet kablowy może zasilać gospodarstwo domowe składające się z wielu urządzeń. Dostawcy telewizji kablowej oferują również pakiety obejmujące telewizję, telefon i usługi internetowe po niższej cenie niż kupowanie każdego z nich osobno. Niektórzy dostawcy telewizji kablowej, mają plany zapewniające prędkości prawie tak szybkie jak Internet światłowodowy. Nie jest najszybszy, ale internet kablowy jest znacznie szybszy niż DSL. To dobry wybór dla osób, które chcą stałego i niezawodnego połączenia, ale nie potrzebują błyskawicznego internetu. Jest to powszechny typ połączenia w miastach.

Internet światłowodowy: najszybszy, ale ograniczony zasięg

Internet światłowodowy dla gospodarstw domowych to najnowsza technologia na rynku łączy szerokopasmowych, zasilana drogimi, szybkimi kablami wykonanymi ze światłowodów i szkła, które docierają do domów mieszkańców. Dzięki dużej prędkości przesyłanie strumieniowe filmów HD i dołączanie do rozmów Zoom z wieloma osobami jest wydajne i łatwe. To najlepsza opcja dla intensywnie korzystających z Internetu, takich jak gracze lub rodzina, która przesyła strumieniowo na wielu urządzeniach jednocześnie. W tym kontekście zdecydowanie warto zerknąć na plany światłowodowe, które mogą osiągnąć prędkość do 5 Gb/s. Światłowód jest powszechnie stosowany w dużych miastach.

Rekrutacja specjalistów – jak wybrać najlepsze metody pozyskiwania i selekcji pracowników?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *