USG Warszawa – kogo wybrać?

USG serca jest bardzo powszechnie stosowaną procedurą diagnostyczną. Podczas badania USG aparat ultrasonograficzny wysyła fale dźwiękowe w dowolną część badanego ciała. Następnie aparat ultrasonograficzny rejestruje czas, w jakim fale dźwiękowe odbijają się od narządów wewnętrznych i wracają do sondy; informacje te są następnie przekształcane w czarno-białe obrazy, które mogą być interpretowane przez sonografistę (ultrasonografistę). Dzięki obrazowaniu ultrasonograficznemu można łatwo zbadać nie tylko narządy takie jak nerki, wątroba, pęcherzyk żółciowy czy piersi, ale także naczynia czy ścięgna. Jest to bardzo ważny element w medycynie, ponieważ badania ultrasonograficzne są procedurami nieinwazyjnymi, nie wymagającymi wstrzykiwania lub pobierania tkanki do analizy . W badaniach ultrasonograficznych zamiast promieniowania rentgenowskiego wykorzystuje się fale ultradźwiękowe, dzięki czemu badania ultrasonograficzne mają szereg istotnych zalet w porównaniu z tradycyjnymi metodami radiologicznymi.

Badanie USG u kobiet w ciąży lub dzieci

W niektórych przypadkach badanie USG może być wykonane u dziecka bez konieczności podawania znieczulenia ogólnego, co sprawia, że USG jest metodą z wyboru w diagnostyce chorób u dzieci. Dla kobiet w ciąży opracowano specjalne sondy ultrasonograficzne – są to m.in. specjalne urządzenia dopochwowe, które pozwalają na uzyskanie bardzo wyraźnego obrazu ultrasonograficznego z wnętrza macicy. Pod wieloma względami USG https://usg-warszawa.pl/usg-piersi/  stało się istotną częścią opieki prenatalnej i monitorowania zarówno w czasie ciąży, jak i po porodzie.

Ultrasonografia do badania stawów

Stawy mogą być również łatwo badane za pomocą obrazowania ultradźwiękowego . Istnieją aparaty ultrasonograficzne wyposażone w sondy ultradźwiękowe przeznaczone specjalnie dla stawów, dzięki którym badanie USG stawów jest bardzo proste i bezbolesne. Podczas badania ultrasonograficznego stawu fale ultradźwiękowe przenoszone są do najbardziej powierzchownej warstwy tkanki pod skórą, gdzie odbijają się od wszelkich nieprawidłowych zmian w tej części ciała np. stanu zapalnego czy obrzęku. Dzięki temu obrazowanie ultrasonograficzne pozwala na uwidocznienie stanu zapalnego stawów w całej rozciągłości, z uwzględnieniem wszystkich istotnych szczegółów odróżniających go od innych rodzajów zapalenia stawów. Ultrasonografia w diagnostyce raka piersi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *