Woda i napoje dla pracowników na hali produkcyjnej

Wiadomości

Dostarczanie wody pracownikom to obowiązek każdego pracodawcy. Trzeba jednak pamiętać, że woda wodzie nierówna. To z kolei rodzi pewne i nie zawsze uzasadnione wątpliwości co do jakości dostarczanej pracownikom wody.

Czy woda z kranu to woda zdatna do spożycia?

Podmioty zajmujące się dostawą wody podkreślają, że ich woda jest zawsze zdatna do picia. Nie oznacza to jednak, że jest bogata w różnego rodzaju mikroelementy. Co gorsza, na ogólną jakość wody może mieć też wpływ stan instalacji wodociągowej należącej do firmy. W praktyce oznacza to, że jedynym, sensownym rozwiązaniem pozostaje każdorazowe przegotowywanie wody. Wiąże się to jednak z koniecznością ograniczenia się wyłącznie do spożycia ciepłych napojów, w tym herbat. W okresie letnim, a także w firmach, których pracownicy są narażeni na bezpośrednie oddziaływanie światła słonecznego, ograniczenie się wyłącznie do kranówki jest niedopuszczalne przez zapisy BHP.

Kiedy należy spodziewać się dostawy zimnej wody?

Zimna woda (tak mineralna jak i źródlana) przysługuje pracownikom w kilku sytuacjach. Dostawa wody powinna mieć miejsce wtedy, gdy:

– wskaźnik obciążenia termicznego jest wyższy niż 25 stopni Celsjusza,

– praca odbywa się na otwartym terenie w temperaturze od 25 stopni Celsjusza w górę,

– praca wiąże się z wysiłkiem fizycznym większym niż 1500 kcal o mężczyzn i 1000 kcal u kobiet,

– temperatura na stanowisku pracy przekracza 28 stopni Celsjusza.

Oczywiście pracodawca jest też zobowiązany do dostaw wody w sytuacji, gdy temperatura otoczenia nie przekracza 10 stopni Celsjusza. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku wystarczy jedynie tzw. kranówka, gdyż można ją zagrzać, co w warunkach niskich temperatur jest bardzo pożądane.

Jak zrealizować dostawę wody do przedsiębiorstwa?

Termin w którym realizowana jest dostawa wody do przedsiębiorstwa powinien być jasno uzgodniony z pionem BHP. Zaleca się również, aby wodę dostarczać nieco wcześniej, gdyż warunki miejscowe (np. odbijające się światło słoneczne), może znacznie zwiększyć temperaturę na niektórych stanowiskach pracy. Realizując dostawy warto też pamiętać o zatrudnieniu do tego celu profesjonalistów. Firma AQUAMO zdecydowanie należy do tego grona, gdyż dostarcza wodę najwyższej jakości i to w określonym terminie. Oznacza to, że przedsiębiorstwo korzystające z tych usług nie musi utrzymywać poważnych rezerw wody i to nawet w porze letnich upałów.

Reasumując, dostarczanie wody do zakładu pracy to nie tylko obowiązek względem pracowników, ale też naturalny, czysto ludzki ukłon w ich stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *