Zabudowa samochodu – skąd bierze się popularność orurowania?

Jeśli zdarzyło Ci się sporo jeździć na obszarach wiejskich, prawdopodobnie widziałeś wiele pojazdów wyposażonych w osłony takie jak orurowania. Są one najbardziej rozpowszechnione w ciężarówkach, SUV-ach i pojazdach organów ścigania i mają tendencję do nadawania tym pojazdom bardziej wytrzymałego, solidnego wyglądu. Ale zwykle nie są one tylko na pokaz (chociaż wiele osób kupuje je właśnie po to) – takie zabudowy pickupów i innych aut mogą być cennym dodatkiem do pojazdu z kilku powodów.

Ale jest też wiele do przedyskutowania na temat ich przydatności i bezpieczeństwa. Jeśli więc myślisz o wyposażeniu swojego pojazdu w osłonę lub po prostu ciekawi Cię, o co w nich chodzi, jesteś we właściwym miejscu. W tym artykule omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o orurowaniu.

Do czego służą zabudowy samochodów?

Osłony zostały zaprojektowane, aby chronić przód pojazdu przed uszkodzeniem w kolizjach pojazdów przy niskiej prędkości, kolizjach ze zwierzętami i w warunkach terenowych. Zapewniają również walory estetyczne i pomagają w montażu oświetlenia na rynku wtórnym. Różne typy orurowania zapewniają różne poziomy ochrony.

Istnieje kilka różnych stylów i wzorów osłon, z których wiele ma różne nazwy i służy różnym celom – ale wspólnym mianownikiem jest zapobieganie uszkodzeniom. Są typy, które zazwyczaj łączą najbardziej popularne projekty, ale listwy rozciągają się również na zewnątrz, aby zakryć reflektory i większość przodu. Niektóre mają również kratkę lub panel z siatki, aby zapobiec uszkodzeniu samochodu. Osłony szczotek zapewniają największą ochronę ze względu na większy obszar, jaki zakrywają.

Typowe zastosowania

Orurowania przede wszystkim chronią przed uszkodzeniem przez grube zarośla, gałęzie i kamienie podczas jazdy w terenie lub nawigowania wąskimi bocznymi drogami. Zapewniają również pewien poziom ochrony przed kolizjami ze zwierzętami. Dlatego są tak popularne wśród ranczerów, entuzjastów jazdy w terenie i tych, którzy często jeżdżą po wiejskich drogach i autostradach.

Wiele lawet i pojazdów organów ścigania jest wyposażonych w jakąś formę orurowania, aby uniknąć uszkodzeń podczas pchania niesprawnych pojazdów lub w innych sytuacjach, w których konieczna jest celowa kolizja. Osłony te są również często używane do montażu listew świetlnych lub reflektorów punktowych z przodu pojazdu – niektóre są nawet zaprojektowane z myślą o tym celu.

Czy osłony pomagają w wypadkach?

Mogą pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom przedniej części pojazdu w wielu wypadkach przy małej prędkości, takich jak zginanie błotników i kolizje na parkingu, a także w niektórych wypadkach przy średniej prędkości. Są znacznie mniej skuteczne w zderzeniach przy dużych prędkościach i silnym uderzeniu. W niektórych przypadkach mogą nawet spowodować więcej szkód.

Osłony są zazwyczaj przykręcane do ramy pojazdu w wielu miejscach, co zasadniczo czyni je przedłużeniem ramy. Sposobem, w jaki osłony szczotek zapobiegają uszkodzeniom, jest działanie jako bariera między nadwoziem pojazdu a dowolnym przedmiotem, z którym się zderza, pochłaniając siłę uderzenia i kierując ją do ramy pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *