Zawód elektryka – jakie dziedziny obejmuje?

Praca w zawodzie elektryka to ciekawe i całkiem dochodowe zajęcie. Zastanawiasz się nad wyborem tej ścieżki zawodowej? Serdecznie zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym omawiamy z czym wiąże się ta profesja. 

Budownictwo w Polsce stoi obecnie na bardzo wysokim poziomie. Dzięki wielu inwestycjom budowlanym popyt na wszelkiego rodzaju usługi budowlane jest ogromny. Dlatego wielu pracowitych młodych ludzi zastanawia się nad wyborem zawodu elektryka. Praca elektryka do łatwych nie należy, wymaga nieustannego uzupełniania fachowej wiedzy, a jednocześnie wiąże się niejednokrotnie z dużym wysiłkiem fizycznym. Niemniej jest to zawód, który pozwala na całkiem przyzwoite zarobki.

Usługi elektryczne – jakie specjalizacje

Chociaż podstawowa praca elektryka sprowadza się po prostu do montażu oraz naprawy instalacji elektrycznych, to jednak same te systemy mogą realizować bardzo różne zadania. Rzecz jasna praca elektryka na budowie może oznaczać typowe rozprowadzanie instalacji energetycznej w budynkach. Ale może także obejmować: instalacje wideomofonowe, systemy alarmowe, bramy automatyczne, systemy inteligentnego domu, instalacje antenowe, oraz rozmaite inne. Początki w pracy elektryka zazwyczaj są bardzo podobne, natomiast wybór określonych specjalizacji zależy już od osobistych wyborów oraz oczywiście zapotrzebowania na lokalnym rynku. Na przykład w województwie dolnośląskim, a zwłaszcza we Wrocławiu i okolicach powstaje mnóstwo inwestycji mieszkaniowych. Buduje się wiele domów jednorodzinnych, w których elektryk ma mnóstwo funkcjonalności do zrealizowania.

Nowoczesny elektryk nie tylko montuje typowe instalacje elektryczne. Jest to niejednokrotnie także specjalista w zakresie aplikacji obsługujących zaawansowane technologicznie urządzenia, a także kwestie związane z internetowym przesyłem danych (np. związane z kwestią monitoringu).

Praca elektryka na co dzień

Chociaż zawód ten wymaga posiadania aktualnej specjalistycznej wiedzy, to jednak jak każda budowlana profesja wiąże się także przynajmniej od czasu z intensywnym wysiłkiem fizycznym. W pracy elektryka dużo czasu spędza się na rozprowadzaniu rozmaitych elektrycznych przewodów – niejednokrotnie wiąże się to z wykuwaniem w ścianach i stropach setek metrów bruzd, oraz wykonywaniem najróżniejszych przewiertów. A zatem praca elektryka niejednokrotnie oznacza długotrwały wysiłek fizyczny w niewygodnych pozycjach (np. kucie w stropie). Z drugiej strony trzeba przyznać, że przecież umiarkowany wysiłek fizyczny na ogół każdemu wychodzi na zdrowie. Dlatego wiele osób bardzo dobrze spełnia się w tym zawodzie.

Elektryk Wrocław Oborniki Śląskie
Tel. 669 337 132
E-mail: kontakt@kormas.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *