Chcesz podjąć pracę jako opiekunka seniora? Poznaj 3 pierwsze kroki

 

Opiekun osoby starszej to zawód, który jest obecnie wyjątkowo popularny. Niestety, wielu osobom wydaje się, że wystarczy mieć dobre chęci i nie bać się pracy, by znaleźć dobre zatrudnienie. W rzeczywistości jednak trzeba mieć kwalifikacje, umiejętności, przygotowanie zawodowe. Opiekunki osób starszych często bowiem pracują z seniorami chorymi, niesprawnymi, z różnymi dolegliwościami. Trzeba mieć wiedzę na temat tego, jak właściwie z takimi osobami postępować.

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia pracy jako opiekunka jest ocena własnych predyspozycji, możliwości fizycznych, a także odporności psychicznej. Praca opiekunki nie należy do łatwych, jest bardzo wymagająca i obciążająca, trzeba mieć też konkretne cechy osobowości. W tej pracy dobrze sprawdzają się osoby, które z natury lubią pomagać innym, są sumienne, odpowiedzialne, komunikatywne, odporne na stres i pracę w trudnych warunkach. Osoby starsze często są nie tylko niepełnosprawne fizycznie, ale również mają demencję, problemy z koncentracją, bywają złośliwe i zgorzkniałe. W pracy opiekunki trzeba umieć się porozumieć z takimi osobami bez nerwów i złości.

Krok drugi – przygotowanie zawodowe

Opiekunka osoby starszej musi mieć kwalifikacje i przygotowanie do pracy. Zarówno domy opieki w Polsce, jak i pracodawcy za granicą poszukują osób, które mają kompetencje, doświadczenie i wyuczone umiejętności. Konieczne jest więc zrobienie kursu na opiekunkę, który trwa kilka lub kilkanaście miesięcy w zależności od wybranej formy kształcenia. Kursy dla opiekunek znajdziemy w szkołach policealnych, szkołach dla dorosłych, ośrodkach kształcenia. Praktycznie w każdym większym mieście oferta jest na tyle duża, że każdy znajdzie coś na miarę indywidualnych potrzeb. Kształcenie polega nie tylko na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, ale również praktycznych umiejętności, które będą niezbędne w codziennej pracy. Przyda się również równoległa nauka języka obcego – będzie konieczna w przypadku tych opiekunek, które planują wyjazd do pracy za granicę. Większość zagranicznych pracodawców wymaga znajomości języka przynajmniej w stopniu komunikatywnym, gdyż opiekunka musi na co dzień porozumiewać się ze swoimi podopiecznymi.

Krok trzeci – szukanie zatrudnienia

Ostatnim krokiem do pracy jako opiekunka są poszukiwania zatrudnienia, które uzależnione są w dużym stopniu od tego, czy chcemy pracować w kraju czy za granicą. W przypadku pracy w Polsce ogłoszenia o pracy dla opiekunek pojawiają się praktycznie codziennie na portalach ogłoszeniowych, w lokalnej prasie, a także na stronach internetowych domów opieki czy domów spokojnej starości. Warto regularnie je przeglądać, sprawdzając nie tylko zarobki, ale również zakres obowiązków. Aplikujmy tylko tam, gdzie faktycznie chcemy pracować i gdzie warunki nam odpowiadają. Osoby, które myślą o pracy za granicą, powinny natomiast szukać dobrych agencji dla opiekunek, które zajmują się pośrednictwem pracy w tej branży. Na https://www.aterima-med.pl/ znajdziesz sprawdzoną i renomowaną agencję dla opiekunek, która ma w swojej bazie wielu dobrych pracodawców w Niemczech i nie tylko, zajmuje się wszystkimi formalnościami, dzięki czemu opiekunka nie musi przejmować się kwestiami technicznymi, tylko po prostu w umówionym terminie stawia się do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *