Czy w każdej aptece zrealizujemy e-receptę?

E-recepty są wygodne, bezproblemowe w użytkowaniu i ograniczają wszelkie nieprzewidziane zdarzenia, jak uszkodzenia, zagubienia czy zniszczenia. Nie da się zgubić e-recepty, gdyż nie ma ona swojego materialnego, papierowego odpowiednika. Pod tym względem e-recepty są zdecydowanie lepsze niż papierowe dokumenty. Pod względem możliwości wykupienia leków – są takie same. E-receptę możemy zrealizować praktycznie w każdej aptece.

E-recepty realizowane są obecnie tak samo sprawnie, jak kiedyś recepty papierowe. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że z elektronicznymi receptami farmaceuci mają zdecydowanie mniej pracy. Nie mają problemów z odczytaniem recepty, nie muszą głowić się nad dawkowaniem, gdyż wszystko jest dokładnie zapisane w Internetowym Koncie Pacjenta. Co więcej, dzięki e-recepcie pacjenci nie muszą pilnować się, by recepty nie zgubić. W rzeczywistości recepta elektroniczna to krótki, czterocyfrowy kod, który po wypisaniu przez lekarza otrzymujemy na nasz numer telefonu w postaci smsa lub na maila. Kod ten podajemy w aptece razem z numerem PESEL i na te podstawie farmaceuta może wydać wszystkie zapisane leki. Owszem, może zdarzyć się sytuacja, że apteka leków nam nie wyda. Dotyczy to jednak dosyć rzadkich kwestii, gdy pracownik apteki ma wątpliwości co do legalności zdobycia recepty na konkretne leki. Może też w aptece mieć awarię system informatyczny – wtedy z oczywistych względów nie zrealizujemy recepty.

Jak wykupić e-receptę?

Elektroniczna, nowoczesna e-recepta jest możliwa do zrealizowania na wiele sposobów. Bez problemu możemy wykupić wszystkie leki naraz. Jednak czasem jest to problem ze względu na ilość wypisanych opakowań leku, a co za tym idzie – na łączną cenę aptecznych zakupów. Wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, by wykupić tylko jedno, aktualnie potrzebne opakowanie, a kolejne kupić nieco później. Można również realizować receptę częściowo w jednej aptece, a częściowo w innej. Nie ma konieczności zrealizowania całej recepty w jednym miejscu. Korzystanie z e-recept doceniają osoby, które mają wypisywane leki na stałe. Na e-recepcie można mieć wypisane leki nawet na rok, co ogranicza wizyty u lekarza, tracenie czasu w kolejce, a w obecnych czasach pandemii – zmniejsza ryzyko zakażenia się w skupisku chorych ludzi, jakim niewątpliwie jest poczekalnia w przychodni.

Ile ważne są e-recepty?

Gdy otrzymamy e-receptę na maila czy na telefon, warto na początku upewnić się, jak długo będzie ona ważna. Zarówno dawne recepty papierowe nie były, jak i aktualne elektroniczne nie są bezterminowe. Maja określony czas ważności, w którym możemy je wykupić. Jeśli to przeoczymy, trzeba będzie po raz kolejny wybrać się do lekarza tylko po to, by zaktualizował nam receptę. Najczęściej większość recept ważna jest przez miesiąc od dnia, w którym zostały wystawione. Czas 30 dni dotyczy przeróżnych leków na różnorodne schorzenia. Sporo mniej, bo 7 dni, mamy na wykupienie recepty na antybiotyki. Zwykle jednak nie ma z tym problemu – antybiotyki otrzymujemy na takie choroby, które trzeba zacząć leczyć natychmiast i większość pacjentów wykupuje je od razu, jak tylko wyjdą od lekarza czy zakończą teleporada. Są też recepty ważne przez rok – najczęściej są to recepty na leki przyjmowane na stałe w przypadku chorób przewlekłych. Dzięki recepcie z tak długim terminem pacjenci nie muszą co miesiąc czy co kilka miesięcy wędrować do lekarza po kolejną receptę.

Polecamy:
Jak prowadzić kampanie Google Ads w małej lub średniej firmie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *