Jak korzystać z pryszniców bezpieczeństwa?

W przypadku zagrożenia związanego z substancjami żrącymi, ważne jest, aby wiedzieć, jak działają prysznice bezpieczeństwa. W momencie, gdy żrąca substancja chemiczna wchodzi w kontakt ze skórą, zaczyna powodować uszkodzenie tkanki – a uszkodzenie staje się poważniejsze z każdą mijającą sekundą. Dlatego tak ważne jest, aby upewnić się, że pracownicy wiedzą dokładnie, kiedy i jak korzystać z pryszniców bezpieczeństwa, zanim wydarzy się coś nie do pomyślenia.

Kiedy używać prysznica bezpieczeństwa?

Prysznice bezpieczeństwa mają na celu ograniczenie szkód spowodowanych narażeniem na żrące, Jeśli uważasz, że pracujesz z żrącą substancją chemiczną, ale nie masz dostępu do pryszniców bezpieczeństwa, porozmawiaj ze swoim specjalistą ds. BHP. Gdy żrąca substancja chemiczna wejdzie w kontakt ze skórą – bez względu na jej niewielką ilość – niezwykle ważne jest, aby jak najszybciej skorzystać z prysznica bezpieczeństwa. Zgodnie z przepisami prysznice bezpieczeństwa mogą być instalowane nie dalej niż 10 sekund spacerem od strefy niebezpiecznej.

Obsługa prysznica bezpieczeństwa może być bardzo uciążliwa, a wiele osób martwi się, że korzystanie z prysznica bezpieczeństwa zwróci na siebie nadmierną uwagę lub zostanie odebrane jako „robienie zamieszania” – ale naprawdę lepiej jest być bezpiecznym niż żałować. W przypadku narażenia na żrące chemikalia uszkodzenie tkanki może nastąpić zaskakująco szybko, a gdy już nastąpi, jest nieodwracalne. Nawet niewielkie ilości tych chemikaliów mogą powodować trwałe blizny i obrażenia zmieniające życie, więc zawsze lepiej jest zachować ostrożność.

Przed skorzystaniem z prysznica bezpieczeństwa

Po wystąpieniu narażenia nie zwlekaj – udaj się pod prysznic bezpieczeństwa tak szybko, jak to możliwe. Należy powtórzyć, że im dłużej żrąca substancja chemiczna jest w kontakcie z ciałem, tym poważniejsze będzie uszkodzenie. Przed wejściem pod prysznic bezpieczeństwa należy zdjąć całą odzież i biżuterię. Tkaniny mogą łatwo nasiąknąć szkodliwymi chemikaliami i utrzymywać je w bliskim kontakcie ze skórą, powodując poważne obrażenia. Oczywiście większość ludzi czuje się nieswojo, myśląc o rozebraniu się do naga przed kolegami z pracy, ale zdjęcie odzieży jest istotną częścią procesu odkażania – a poza tym ochrona przed urazami jest ważniejsza niż ochrona twarzy.

Obsługa prysznica bezpieczeństwa

Prysznic zewnętrzny bezpieczeństwa jest zaprojektowany tak, aby był łatwy w użyciu. Większość jest obsługiwana za pomocą dźwigni pociągowej. Po pociągnięciu dźwigni prysznic będzie wypuszczał wodę z określoną prędkością i objętością przez co najmniej 15 minut, zgodnie z przepisami. Należy pozostać pod strumieniem wody przez co najmniej 15 minut, aby zapewnić dokładne odkażenie. Wskazane jest pozostanie pod prysznicem jak najdłużej do przybycia pomocy medycznej.

Podczas korzystania z prysznica bezpieczeństwa uważaj, aby strumień wody nie dostał się do oczu, ponieważ szybkość, z jaką jest wypuszczana, jest wystarczająca, aby spowodować uszkodzenie. Jeśli oczy zostały zanieczyszczone substancją szkodliwą, należy je dokładnie przepłukać za pomocą oczomyjki. W sytuacjach, gdy skóra i oczy zostały skażone, należy stosować kombinację natrysku bezpieczeństwa i płuczki do oczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *