Kiedy lekarz może zalecić noszenie pasa ortopedycznego?

Przed zastosowaniem rozwiązania jakim jest pas ortopedyczny dla kręgosłupa zaleca się konsultację z lekarzem. Ocena lekarza pomoże określić, czy pas ortodontyczny może być korzystny, a także jakiego rodzaju będzie potrzebny i jak należy go nosić.

Należy pamiętać, że ortezy pleców są przepisywane jako jeden z aspektów kompleksowego programu leczenia, a noszenie pasa samodzielnie lub noszenie niezgodnie z zaleceniem lekarza może powodować dalsze urazy i zwiększony ból.

Kiedy warto sięgnąć po pas ortopedyczny?

Oprócz innych zabiegów niechirurgicznych, pas na plecy może pomóc leczyć i łagodzić ból w następujących stanach.

Gojenie pooperacyjne

Po operacji kręgosłupa można przepisać sztywną ortezę w celu zmniejszenia nacisku na kręgosłup, zwiększenia stabilności oraz ograniczenia ruchów i mikroruchów w celu zapewnienia zdrowego środowiska gojenia. Ankieta wypełniona przez chirurgów kręgosłupa wykazała, że ​​najczęstszą przyczyną pooperacyjnego usztywnienia było ograniczenie aktywności i ruchu. Ten sam kwestionariusz wykazał, że pasy ortodontyczne były generalnie zalecane między 3 a 8 tygodniem po operacji, ale czas trwania różnił się w zależności od potrzeb pacjenta.

Zapalenie kości i stawów

Niestabilność i bolesne mikroruchy spowodowane chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa można zredukować za pomocą sztywnej lub półsztywnej ortezy pleców. Dodatkowo, pas może zmniejszyć nacisk na dotknięte stawy międzykręgowe, łagodząc ból i ułatwiając codzienne ruchy, takie jak przechodzenie z pozycji siedzącej do pozycji stojącej lub odwrotnie.

Złamania kompresyjne kręgów

W przypadku kompresyjnych złamań kręgów można zalecić sztywną lub półsztywną ortezę kręgosłupa w celu zmniejszenia mikroruchów na złamaniu lub zaatakowanym poziomie kręgosłupa, a także zmniejszenia nacisku na kręgosłup.

Choroba zwyrodnieniowa dysku/przepuklina lędźwiowa dysku

Kiedy krążek kręgosłupa pęka i/lub przechodzi w przepuklinę, sztywna lub półsztywna orteza może pomóc ustabilizować i zredukować mikroruchy w dotkniętym odcinku kręgosłupa. Można również użyć usztywnienia pleców, aby ograniczyć zginanie i skręcanie oraz pomóc w przenoszeniu części ciężaru, który normalnie wytrzymują dyski.

Zwężenie kręgosłupa

Pas na zwężenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa ma na celu zmniejszenie nacisku i ograniczenie mikroruchów w dolnej części kręgosłupa, które mogą powodować podrażnienie korzeni nerwowych i ból korzeniowy. W niektórych przypadkach pas ortopedyczny może pomóc w dostosowaniu postawy lub przeniesieniu ciężaru na brzuch w celu zmniejszenia nacisku na kręgosłup.

Napięcie mięśni

W stosunkowo rzadkich przypadkach można zalecić elastyczny usztywniacz pleców w przypadku napięcia mięśni dolnej części pleców. Pas może pomóc złagodzić napięcie mięśni poprzez zmniejszenie nacisku na kręgosłup, zmniejszając w ten sposób siłę potrzebną mięśniom do podtrzymywania kręgosłupa.

Opracowano wspólnie z portalem https://www.dbamokregoslup.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *