Opiekunka w polskiej rodzinie w Niemczech

Liczba miejsc pracy dla opiekunów osób starszych w polskich rodzinach w Niemczech rośnie! Wraz ze starzeniem się populacji i rosnącą liczbą osób żyjących z przewlekłymi schorzeniami, coraz więcej osób potrzebuje pomocy w utrzymaniu niezależności.

Według badań w ciągu następnej dekady musi nastąpić dziesięciokrotny wzrost liczby miejsc opieki domowej, aby sprostać tego typu zapotrzebowaniu na pracę. Dobre wieści? Jeśli chcesz pracować jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny – istnieje wiele możliwości!

Kim jest opiekunka w Niemczech dla seniora w polskiej rodzinie?

Opiekunki tego rodzaju to wykwalifikowani ludzie, którzy oferują wsparcie i praktyczną pomoc osobom cierpiącym na choroby przewlekłe. Może to obejmować pomaganie ludziom w ubieraniu się i kąpaniu, jeśli sami nie mogą tego zrobić – lista jest długa! Praca w polskiej rodzinie w Niemczech może obejmować pracę we własnym domu lub u kogoś innego, w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin. Korzyści z bycia opiekunem seniora są rozliczne.

Oto kilka umiejętności przydatnych w tej pracy:

Cierpliwość: opieka nad kimś może być wymagająca fizycznie i emocjonalnie – wymaga cierpliwości. Opiekunki potrzebują umiejętności zachowania spokoju w sytuacjach, w których mogą nie mieć wszystkich odpowiedzi.

Elastyczność: idzie to w parze z cierpliwością, ponieważ starsi opiekunowie muszą być w stanie pracować nad potrzebami i zobowiązaniami swoich klientów. Często świadczą usługi poza normalnymi godzinami pracy i w weekendy!

Dobre umiejętności komunikacyjne:

  • słuchanie potrzeb

  • komunikowanie tego, czego klient potrzebuje lub chce

  • zrozumienie rodziny i przyjaciół klienta.

Opiekunki muszą być w stanie pracować samodzielnie, bez kogoś, kto mówi im dokładnie, co powinny robić. Muszą również zapewnić spełnienie wszystkich wymogów prawnych, takich jak dokładne wypełnianie formularzy po otrzymaniu płatności za usługi. Niezbędna jest też siła fizyczna: do zadań takich jak podnoszenie i przenoszenie pacjentów.

Jak zostać opiekunką w Niemczech w polskiej rodzinie?

Istnieje wiele dróg do tego rodzaju pracy: na przykład możesz chcieć zmienić karierę i chcesz mieć szansę na zrobienie czegoś innego. Alternatywnie, jeśli pracujesz już w innym zawodzie, ale zawsze chciałeś pracować jako opiekunka seniorów, dostępne są praktyki w polskich rodzinach dla osób, które wcześniej nie uczyły się w celu uzyskania tej kwalifikacji.

Aby zostać opiekunką nie potrzebujesz specjalnego doświadczenia, szkolenia i kwalifikacji – ale posiadanie ich zdecydowanie działa na Twoją korzyść. Każda polska rodzina będzie wolała osobę już bardziej doświadczoną, niż to, która nie ma pojęcia o tej specyficznej pracy. Poza kwalifikacjami i doświadczeniem ważna jest również dojrzałość: praca z kimś, kto może nie być w najlepszej formie, może być trudna, więc musisz posiadać pewien poziom inteligencji emocjonalnej, choć wiadomo fakt, iż jest duża szansa że będziesz mogła się porozumiewać w polskim języku ojczystym, a nie niemieckim – na pewno mocno to ułatwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *