Plan domu – definicja, która wymaga rozszyfrowania!

Plan budowy pokazuje, co zamierzasz zbudować i jak będzie wyglądać po ukończeniu. Plany konstrukcyjne mają różne nazwy: projekty domów, rysunki, rysunki robocze i plany domów. Dla niewtajemniczonych plany budowy, z ich wieloma niezwykłymi symbolami, mogą być zniechęcające. Jak w przypadku każdego złożonego dokumentu, plany budowy wymagają umiejętności rozszyfrowania.

Ten przewodnik obejmuje wybrane rodzaje planów budowy, oprócz tego warto poznać inne przykłady, próbki, pomocne szablony, listy kontrolne i arkusze robocze. Musisz wiedzieć, jak rozpocząć tworzenie planów budowlanych i omówimy plany bezpieczeństwa i jakości budowy. Będziesz profesjonalistą, zanim się zorientujesz!

Co to jest plan budowy? Definicja, zastosowania i historia

Plany budowy różnią się od map, które obejmują znacznie większe obszary i mają znacznie większe współczynniki skali. Raczej typowy plan konstrukcyjny przedstawia tylko jedną konstrukcję i jej części lub sekcje. Zmieniając perspektywy i szczegóły, co mogą zrobić na wiele sposobów. Rysunki konstrukcyjne odgrywają również ważną rolę w ogólnym procesie planowania budowy. Wydziały budowlane i samorządy lokalne muszą dokonać przeglądu planów, zanim wydadzą pozwolenia na budowę lub remont. Planiści szacują koszty materiałów budowlanych i robocizny na podstawie planów. W fazie planowania i harmonogramowania przed rozpoczęciem budowy wykonawcy używają planów do tworzenia podziałów pracy i planowania zadań budowlanych. Po rozpoczęciu budowy rysunki kierują pracą.

Plany powstały po odkryciu z 1861 roku przez francuskiego chemika Alphonse’a Louisa Poitevina. Odkrył, że chemiczny żelazogalusan, pochodzący z gumy, może trwale zmienić intensywny odcień niebieskiego pod wpływem silnego światła. Aby stworzyć plan, należałoby najpierw umieścić półprzezroczysty papier rysunku architektonicznego na papierze pokrytym nienaświetlonym żelazogalusanem. Następnie wystawiali warstwy papieru na działanie silnego naturalnego światła. Gdy światło przechodziło przez półprzezroczystą górną warstwę, zmieniając blachę żelazogalusanu znajdującą się pod nim na niebiesko (z wyjątkiem sytuacji, gdy narysowane linie na górnym arkuszu uniemożliwiały przechodzenie światła do dolnego arkusza), kombinacja chemiczna odtworzyłaby złożone, bardzo szczegółowe plany w ciągu kilku minut.

Ten proces nazwano drukowaniem kontaktowym, w wyniku czego powstał plan: niebieska kartka papieru w białe linie, z której utworzył się rysunek. Plany kosztowały ułamek pieniędzy i czasu niż inne współczesne techniki reprodukcji, więc szybko zyskały popularność nie tylko wśród architektów, ale także naukowców i artystów, którzy chcieli szybko odtworzyć złożone diagramy.

Prawdziwe plany wypadły z użytku w latach pięćdziesiątych. Jednak nazwa utknęła w martwym punkcie i dziś nadal nazywamy skomplikowane plany rysunków projektowych. Oczywiście od połowy XX wieku rysunki architektoniczne przeszły kilka ewolucji. Dzięki oprogramowaniu CAD (projektowanie wspomagane komputerowo) możemy teraz łatwo wizualizować je w 3D z różnymi poziomami szczegółowości i z różnych perspektyw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *