Zdolność do pracy okiem okulisty – kiedy możemy nie dostać zaświadczenia?

Bez względu na to, w jakiej firmie jesteśmy zatrudnieni i jakie obowiązki zawodowe wykonujemy, warto pamiętać, że musimy mieć badania lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy. Dotyczy to zarówno osób, które dopiero zaczynają zatrudnienie, jak i tych, które już pracują w firmie i muszą wykonywać regularne badania okresowe. W wielu przypadkach badanie okresowe wymaga również odwiedzenia okulisty.

Dobry i sprawny narząd wzroku jest niezbędny w przypadku niemal każdej pracy. Osoby, które mają problemy z oczami, wadę wzroku, którąś z chorób oczu, muszą liczyć się z tym, że nie zawsze otrzymają zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zatrudnienia. Jeśli ktoś ma problemy z oczami od zawsze i choruje przewlekle, powinien więc umiejętnie wybierać swoją przyszłą drogę zawodową. Może się bowiem okazać, że pomimo pasji i zainteresowań nie będziemy mogli pracować w wybranym zawodzie.

Na co zwraca uwagę okulista?

Lekarz okulista w czasie badań okresowych bada pacjenta pod kątem tego, czy jego wzrok jest odpowiedni do wykonywania konkretnych obowiązków zawodowych. Nie jest więc tak, że jedna wada wzroku dyskwalifikuje do wszystkich prac. Każda wada wzroku ma swoją listę przeciwwskazań i zajęć, których pacjent nią dotknięty wykonywać nie powinien. Osoby, które mają dużą krótkowzroczność, nie powinny pracować przy zadaniach wymagających dbałości o szczegóły. Nie mogą również wykonywać ciężkiej pracy fizycznej, bo grozi to rozwarstwieniem i odklejeniem się siatkówki. Osoby z astygmatyzmem nie mogą pracować jako zawodowi kierowcy ani wykonywać żadnych zadań związanych z oceną odległości. Jeśli ktoś cierpi na daltonizm, nie powinien pracować jako grafik, kucharz, fryzjer, a także w innych zawodach, gdzie widzenie barw jest absolutną koniecznością. Lekarz okulista może więc w wielu przypadkach nie dać nam zaświadczenia o braku przeciwwskazań do pracy. Może też być tak, że pacjent będzie musiał podjąć leczenie czy zadbać o właściwą korekcję wzroku, a wtedy zaświadczenie o braku przeciwwskazań otrzyma.

Jak szukać dobrego okulisty?

Jeśli mamy wadę wzroku lub poważną chorobę oczu, warto jak najszybciej rozpocząć odpowiednie leczenie. Nawet, jeśli nasze dolegliwości związane z oczami są niewielkie, nie należy wizyty u okulisty odkładać na później. Objawy na pewno nie znikną, a z biegiem czasu będą się jedynie pogłębiały. W poszukiwaniu dobrego okulisty, warto brać pod uwagę przede wszystkim opinie o danym lekarzu, gabinecie czy klinice. Upewnijmy się również, czy wybrany okulista posiada u siebie wszystkie sprzęty diagnostyczne, które są potrzebne do postawienia odpowiedniej diagnozy. Bez względu na to, czy mamy krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm leczenie lub korekcja wzroku powinny się zacząć jak najszybciej. Im szybciej pogłębiająca się wada wzroku zostanie zatrzymana, tym większe szanse na powrót pacjenta okulistycznego do pełnej sprawności i normalnego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *