Pomysł na biznes: hodowla bananów

Wyjeżdżasz do ciepłych krajów i chcesz tam osiąść na stałe, ale nie masz pomysłu na biznes, który pozwoliłby Ci się utrzymać? Tutaj znajdziesz gotową inspirację! Plantacja bananów to komercyjne gospodarstwo rolne występujące w klimacie tropikalnym, gdzie uprawia się banany. W przeciwieństwie do zakładania innych plantacji drzew i sadów, zakładanie farmy bananów i uprawianie bananów jest łatwiejsze i mniej skomplikowane. Chociaż uprawa bananów nadal wymaga uwagi, wymagany poziom umiejętności nie jest tak intensywny, jak w przypadku innych drzew – i to tworzy dla Ciebie okazję na biznes.

Uprawa bananów – dlaczego warto wejść w tę branżę?

Uprawa bananów jest ważnym motorem ekonomicznym w wielu krajach eksportujących banany, ponieważ jest pracochłonna, zapewnia stosunkowo szybki zwrot wysiłku i inwestycji, zapewnia tygodniowy dochód przez cały rok, a zbiory szybko odbudowują się po huraganach i innych klęskach żywiołowych. Eksport przemysłu bananowego na całym świecie wynosi ponad 100 milionów ton na rynku, który generuje ponad 5 miliardów rocznie i zatrudnia miliony pracowników.

Banany mogą rosnąć z różnym powodzeniem w różnych warunkach klimatycznych, ale komercyjne plantacje bananów znajdują się głównie w regionach równikowych, w krajach eksportujących banany. Cztery wiodące kraje eksportujące banany na świecie to:

  • Ekwador,

  • Kostaryka,

  • Filipiny,

  • Kolumbia.

Ekwador dostarcza ponad 33% światowego eksportu bananów. W 2004 r. Liczba krajów produkujących banany wyniosła 130. Produkcja, a także eksport i import bananów koncentrują się jednak w kilku krajach równikowych. 75% całkowitej produkcji bananów w 2004 r. Pochodziło z 10 powiatów. Indie, Ekwador, Brazylia i Chiny wyprodukowały połowę wszystkich bananów. Kraje Ameryki Łacińskiej i Karaibów były liderem w produkcji bananów do lat 80-tych, a kraje azjatyckie przejęły wiodącą rolę w produkcji bananów w latach 90-tych. Afrykańskie poziomy produkcji pozostały w większości niezmienione.

Techniki uprawy na plantacjach bananów

Na plantacjach bananów stosuje się zazwyczaj jedną z czterech głównych technik rolniczych:

-Intensywne rolnictwo

-Zrównoważone rolnictwo

-Rolnictwo organiczne

Intensywna uprawa bananów to technika rolnicza, która wymaga usunięcia większości rodzimej roślinności z obszarów ziemi, a następnie gęstego sadzenia i nawożenia uprawy. Daje największe plony owoców na akr i jest postrzegana przez naukowców zajmujących się ochroną środowiska jako technika, która wiąże się z historią wysokiego ryzyka szkód dla lokalnego środowiska i ryzyka dla zdrowia pracownika rolnego. Dlatego bardziej pożądana jest zrównoważona hodowla bananów.

Biorąc pod uwagę, że bananowiec nie jest drzewem, ale rodzajem zioła, w rzeczywistości nie można ich wyhodować z nasion, jak większość drzew. Rośliny bananowe są uprawiane przez odrosty. Odrosty to te, które wyrastają z umierającej, dojrzałej rośliny bananowej, którą można przesadzić i ponownie wyhodować. Można je uważać za młode rośliny używane do sadzenia nowych bananów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *