Prędkość łącza szerokopasmowego i inne definicje, które trzeba znać przed wyborem dostawcy sieci

Każdy rozważny użytkownik sieci – zanim wybierze technologię dla siebie skrupulatnie porównuje dostawców, technologie i rzeczywiste prędkości, jakie zapewniają. Oto przewodnik krok po kroku, jak korzystać z tych informacji i innych zasobów, aby dokonywać wyborów dotyczących rodzaju usługi szerokopasmowej, która jest dla Ciebie najlepsza.

Co to jest prędkość łącza szerokopasmowego?

Każda strona, obraz i wideo w sieci trafia do Twojego urządzenia domowego jako małe fragmenty danych lub pakiety. Szybkość przemieszczania się tych pakietów w sieci jest mierzona w megabitach na sekundę, w skrócie Mbps. Technologia szerokopasmowa może przenosić te pakiety do i z domu znacznie szybciej niż dostęp dial-up za pomocą modemu i linii telefonicznej. Połączenie szerokopasmowe ma dwie prędkości:

  • pobieranie

  • wysyłanie.

Szybkość pobierania to szybkość pobierania informacji z sieci do komputera, a prędkość wysyłania jest odwrotna.

Jakiej prędkości potrzebujesz?

Niezależnie od Twoich celów potrzebujesz szerokopasmowej usługi internetowej, która działa przewidywalnie i niezawodnie. Pamiętaj też, że następna generacja urządzeń i aplikacji może wymagać większych prędkości.

Jeśli interesuje Cię szybkość potrzebna do wykonywania określonej czynności online, zapoznaj się z ofertą https://fastinternet.pl, a na pewno uzyskasz kompleksową odpowiedź. Pamiętaj, że wyższe prędkości mogą być korzystne w przypadku wymagających aplikacji, takich jak przesyłanie strumieniowe wideo HD.

Pomyśl o całym swoim domu.

Niejeden dostępny w sieci przewodnik dotyczący szybkości łącza szerokopasmowego podaje szacunkowe prędkości potrzebne jednej osobie do wykonywania jednej czynności online naraz. Jednak wiele osób korzysta jednocześnie z więcej niż jednego urządzenia, aby uzyskać dostęp do sieci — na przykład laptopa i tabletu — a w wielu gospodarstwach domowych rodzice, nastolatki lub dzieci są online w tym samym czasie. Jeśli wykonujesz wiele zadań jednocześnie lub masz kilka urządzeń korzystających z tej samej sieci domowej, zapotrzebowanie na system wzrośnie i możesz potrzebować szybszego połączenia szerokopasmowego.

Weź pod uwagę coś więcej niż prędkość pobierania

Chociaż prędkość pobierania jest najważniejszym czynnikiem w usługach szerokopasmowych, nie jest to jedyny czynnik. W zależności od działań, które wykonujesz online, możesz również zwrócić uwagę na prędkość wysyłania. Jest to szybkość, z jaką możesz przesyłać informacje z komputera lub urządzenia do sieci. Jest to szczególnie ważne w przypadku wideokonferencji, udostępniania większych plików online, interaktywnego uczenia się, aplikacji medycznych wykorzystujących obrazowanie HD i dwukierunkowych gier online, a także zaawansowanego „przetwarzania w chmurze”, które obejmuje ciągłą komunikację między komputerem a siecią. Idealnie byłoby, gdyby wszystkie te aplikacje działały najlepiej, gdyby prędkość wysyłania była tak wysoka, jak prędkość pobierania, ale usługodawcy na ogół nie oferują takiej opcji.

Czasami, ze względu na sposób budowy sieci i natężenie ruchu, mogą wystąpić opóźnienia w przesyłaniu pakietów. Duże opóźnienia mogą stanowić problem w przypadku aplikacji wymagających komunikacji w obie strony w czasie rzeczywistym, takich jak rozmowy telefoniczne online, wideokonferencje lub gry. Zwróć również na to uwagę podczas wyboru dostawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *