Kurs prawa jazdy często kojarzy nam się ze stresem. Nic dziwnego, zwłaszcza, kiedy pomyślimy o egzaminie. O ilości podejść i zdawalności krążą już legendy. Dotyczy to zarówno części teoretycznej, jak i praktycznej. Testy egzaminacyjne w opinii zdających są bardzo trudne. Czy można jakoś uprzyjemnić sobie ten czas? Sprawić, by po kursie zostały nam tylko i wyłącznie miłe wspomnienia, a przy tym szybko i bezproblemowo zdać egzamin? Alternatywą dla zwykłego szkolenia są wczasy z prawem jazdy. Brzmi zachwycająco? Na czym to polega? Jak się zapisać?
Jak wygląda kurs na prawo jazdy?
Każdy kurs na prawo jazdy składa się z części teoretycznej i praktycznej. W przypadku najpopularniejszej kategorii B każda z nich trwa po 30 godzin. Przed rozpoczęciem kursu należy wykonać badania lekarskie, które poświadcza naszą zdolność do prowadzenia pojazdu. Wydaje je uprawniony lekarz na okres od roku do piętnastu lat. Z zaświadczeniem lekarskim i zdjęciem należy udać się do Wydziału Komunikacji odpowiedniego Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego, żeby założyć profil kandydata na kierowcę. Kiedy dopełnimy tych formalności możemy przystąpić do teoretycznej części szkolenia. Dużym ułatwieniem jest możliwość odbycia go zdalnie, w formie e-learningu. Po zakończeniu teorii możemy wsiąść do samochodu i rozpocząć jazdy – czyli część praktyczną. Na zakończenie kursu trzeba jeszcze zdać egzamin wewnętrzny. Z zaświadczeniem o ukończeniu kursu można zapisać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) na egzamin państwowy.
Jak długo trwa kurs na prawo jazdy?
Tradycyjne kursy na prawo jazdy zwykle trwają przeciętnie od dwóch do trzech miesięcy. Ośrodki szkolenia kierowców często oferują kursy przyspieszone lub ekspresowe. Wtedy możemy skrócić ich trwanie do kilku tygodni. Zdarza się, że kursy trwają bardzo długo. W dużej mierze zależy od dyspozycyjności kurantów. Z tym bywa różnie, ponieważ najczęściej łączymy udział w szkoleniu z innymi obowiązkami. Oczywiście byłoby zdecydowanie szybciej i efektywniej, gdybyśmy poświęcili na kurs cały swój czas. Taką możliwość oferują wakacje z prawem jazdy.
Wakacje z prawem jazdy – na czym to polega?
Na rynku pojawia się coraz więcej ofert wakacji z prawem jazdy. Są one bardzo atrakcyjne. Cały kurs niezależnie od kategorii możemy odbyć już w 14 dni. Kursanci korzystają z nich w czasie swoich urlopów, w dniach wolnych od nauki – na przykład podczas wakacji lub ferii zimowych. Są nimi zainteresowane również osoby, przez większość czasu przebywają za granicą i chcą zdobyć uprawnienia w czasie krótkiego pobytu w Polsce. Jest to przyspieszony kurs o bardzo intensywnym charakterze, ale przez to można zaoszczędzić sporo czasu. Wszystkie zajęcia teoretyczne i praktyczne odbywają się w jednym miejscu, najczęściej w pobliżu naszego noclegu. Decydując się na wakacje z prawem jazdy trzeba liczyć się z większymi kosztami, niż w przypadku kursów tradycyjnych, ponieważ musimy jeszcze ponieść koszty zakwaterowania. Ośrodki szkolenia kierowców najczęściej oferują noclegi w pensjonatach. Dostępne są pokoje jedno- lub dwuosobowe a nawet apartamenty. Żeby czas był spędzony pożytecznie i przyjemnie ośrodki podpowiadają, gdzie w pobliżu można skorzystać z dodatkowych atrakcji.
Coraz więcej ośrodków posiada w swojej ofercie wczasy z prawem jazdy. Co ciekawe wiele z nich jest zlokalizowanych jest na Podlasiu. Decydując się taki kurs do egzaminu praktycznego przystąpimy w Łomży. Na urlop z prawem jazdy można również wybrać się w Bieszczady. Wówczas egzamin państwowy będziemy zdawać w Krośnie. W obydwu ośrodkach poziom zdawalności jest dość wysoki, co może być dodatkową zachętą do skorzystania z takiej formy szkolenia.