Zalegający sprzęt biurowy w magazynie – jak legalnie się go pozbyć?

W wielu firmach wymiana sprzętu biurowego odbywa się dosyć regularnie. Co kilka lat stare urządzenia trafiają do miejsca składowania, a na ich miejsce pojawiają się nowe sprzęty. Trzeba jednak mieć świadomość, że zużyte urządzenia nie mogą w nieskończoność zalegać w magazynie, w piwnicy czy w jakimś pomieszczeniu gospodarczym. Trzeba je prędzej czy później wywieźć.

Zużyte urządzenia biurowe zalegają w magazynach czy pomieszczeniach gospodarczych całymi latami. Nie są do niczego potrzebne, zajmują jedynie miejsce, a z czasem ich przybywa. Zamiast robić z firmy składowisko elektrośmieci, warto poszukać sprawdzonego punktu skupu, w którym można bez problemu i w sposób legalny pozbyć się elektrośmieci. Nie można ich bowiem tak po prostu wyrzucić do śmietnika. Trzeba je wywozić, składować i utylizować zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jeśli ktoś wyrzuca zużyty czy zepsuty sprzęt elektroniczny do zwykłego śmietnika, musi liczyć się z tym, że kary będą naprawdę surowe i dotkliwe pod względem finansowym. Co więcej, można zrobić sobie sporą skazę na wizerunku firmowym.

Nie trzymaj w firmie elektrośmieci

W niektórych firmach jako elektrośmieci klasyfikują się nawet te urządzenia, z których pracownicy jeszcze korzystają. Są to sprzęty stare, mało wydajne, powodujące wiele problemów z użytkowaniem. Właściciele firm nie chcą ich jednak wyrzucać, gdyż uważają, że póki sprzęt działa, nie ma konieczności wymiany go na nowy. Nie jest to dobre myślenie, gdyż stare urządzenia są zwykle mocno problemowe, mało wydajne, powodują sporo problemów, zawieszają się z najmniej odpowiednim momencie. Pracownicy, którzy pracują na takim sprzęcie mogą więc być zdenerwowani i sfrustrowani, a co za tym idzie – dużo słabiej wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Oszczędności na dobrych urządzeniach biurowych nie są najlepszym pomysłem i raczej nie prowadzą do sukcesu firmy. O wiele lepiej jest pozbyć się starego sprzętu i zainwestować w nowy, wydajny i szybki. Owszem, jest to wydatek, ale bardzo szybko może przynieść całe mnóstwo korzyści dla całej firmy.

A może oszczędności na zamiennikach?

Zamiast oszczędzać na urządzeniach, warto rozważyć szukanie oszczędności na ich kosztach eksploatacyjnych. Zakup drukarki czy kopiarki nie jest bowiem ostatecznym kosztem, jaki ponosimy w związku z użytkowaniem. Tego rodzaju urządzenia potrzebują do pracy tuszów i tonerów. Oryginalne produkty, zalecane przez producentów dla konkretnego modelu, mogą być dosyć drogie lub trudno dostępne. Dlatego też rozejrzyjmy się w sklepach w poszukiwaniu dobrych i sprawdzonych zamienników. Bez względu na to, czy interesują nas tusze zamienniki canon, czy zamienniki do jakiegokolwiek innego urządzenia, bez problemu można znaleźć produkty, które będą nawet o kilkadziesiąt procent tańsze niż oryginały. Jeśli w firmie drukuje się naprawdę sporo, oszczędności wynikające z zamiany oryginałów na zamienniki mogą być naprawdę spore.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *