Budownictwo w Polsce – zarządzanie projektami i zwiększona produktywność

Ważnym trendem, który zasługuje na uwagę, jest rosnący poziom międzynarodowej konkurencji w branży budowlanej. Właściciele prawdopodobnie znajdą nietradycyjne firmy licytujące prace budowlane, zwłaszcza przy dużych projektach, również uwzględniając w tym montaż konstrukcji stalowych. W Polsce firmy zagraniczne stają się coraz bardziej widoczne i ważne. W tym środowisku zwiększonej konkurencji, dobre zarządzanie projektami i zwiększona produktywność są coraz ważniejsze.

Oczywiście firmy polskie, w tym firmy budowlane, wykonawcy i kierownicy budowy, konkurują również za granicą. Ich sukces lub porażka na arenie międzynarodowej może również wpłynąć na ich zdolność i żywotność do świadczenia usług na krajowym rynku.

Projekty finansowane przez wykonawcę

Coraz częściej niektórzy właściciele traktują wykonawców lub spółki jako zasoby do projektowania, budowy i finansowania budowanego obiektu. Na przykład przedsiębiorstwo użyteczności publicznej może dążyć do konsorcjum składającego się z firmy projektowo-budowlanej i finansowej firmy inwestycyjnej, aby przejąć całkowitą odpowiedzialność podczas budowy, a tym samym wyeliminować ryzyko eskalacji kosztów dla płatników, akcjonariuszy i kierownictwa.

Z drugiej strony, lokalny okręg sanitarny może starać się o takie konsorcjum, które zapewni własność prywatną dla projektowanej nowej oczyszczalni ścieków. W pierwszym przypadku właściciel może przejąć ukończony obiekt i obsłużyć zadłużenie na budowie poprzez długoterminowe umowy finansowania; w tym drugim przypadku prywatny właściciel może obsługiwać ukończony obiekt i odzyskać swoją inwestycję dzięki opłatom za użytkowanie.

Działalność wspólnych przedsięwzięć pomiędzy firmami projektowymi, budowlanymi i inwestycyjnymi określana jest niekiedy mianem inżynierii finansowej.

Ten rodzaj joint venture zyskał na znaczeniu na międzynarodowym rynku budowlanym, gdzie agresywni wykonawcy często zdobywają kontrakty, oferując atrakcyjniejszy pakiet finansowania, a nie lepszą technologię. W obliczu pogłębiającego się cienia długów międzynarodowych w ostatnich latach wiele krajów rozwijających się nie jest w stanie zrealizować żadnego nowego projektu bez finansowania wspieranego przez wykonawców. W ten sposób wykonawcy lub spółki joint venture w projektach zagranicznych są zmuszani do zajmowania bardzo ryzykownych pozycji, jeśli zamierzają pozostać w konkurencji.

„Lean production” wywarł rewolucyjny wpływ na wiele branż – również budowlaną. Lean construction ma na celu rozpowszechnienie tych praktyk w branży budowlanej. Oczywiście dobrze zarządzane projekty budowlane mają już wiele aspektów szczupłej konstrukcji. Na przykład powszechne jest dostarczanie materiałów na czas, aby uniknąć marnowania dużych zapasów magazynowych. Projekty zielonych budynków próbują ponownie wykorzystać lub poddać recyklingowi wszystkie odpady budowlane. Ale systematyczna dbałość o ciągłe doskonalenie i zero wypadków i usterek to coś nowego.

Jeden komentarz

  1. Hej, w sieci jest naprawdę ogromny wybór jeśli chodzi o Wiertarki magnetyczne, ale czym tak naprawdę powinienem się sugerować przy kupnie takiego sprzętu? Na co zwracać uwagę? Proszę o radę, nie mam zbyt dużego doświadczenia w kwestii sprzętu budowlanego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *