Witamy w mini przewodniku po pysznym świecie whisky. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym konsumentem, czy weteranem whisky, mam nadzieję, że dzisiaj nauczysz się czegoś nowego.
Zacznijmy od podstaw
Co to jest whisky? Whisky to starzony trunek wytwarzany ze zbóż: głównie kukurydzy, żyta, słodu jęczmiennego i pszenicy. Whisky z definicji to trunek destylowany z przefermentowanego zacieru zbożowego. Słowo whisky pochodzi od słowa uisce beatha, które w języku celtyckim oznacza wodę życia. Istnieje wiele „zasad” związanych z whisky, w zależności od regionu, które określają, jaki rodzaj whisky jest wytwarzany. Przykładowe zasady obejmują:
• jak długo dojrzewa,
• w jakiej beczce dojrzewa,
• procent użytego ziarna,
• wiele więcej.
Skąd się to wzięło? Mówi się, że irlandzcy mnisi po raz pierwszy wynaleźli whisky około XV wieku, po poznaniu technik destylacji ze Wschodu. Jednak w tamtych czasach whisky była spożywana w celach leczniczych, a nie ze względu na niesamowity smak, jaki smakuje się dzisiaj. Irlandia i Szkocja były pierwszymi miejscami, w których produkowano whisky w alembikach – w takiej postaci, w jakiej znamy ją dzisiaj. Destylarnia Old Bushmills posiada licencję wydaną w Irlandii Północnej i dziś posiada tytuł najstarszej licencjonowanej destylarni whisky na świecie.
Główne rodzaje whisky
Szkocka – to jedna z najbardziej szanowanych i poszukiwanych whisky na świecie. Dzieje się tak dlatego, że w Szkocji obowiązują jedne z najsurowszych przepisów dotyczących ich klasyfikacji i etykietowania. Aby zostać zaklasyfikowana jako szkocka: whisky musi leżakować w dębowych beczkach przez 3 lata, musi dojrzewać w Szkocji i musi mieć zawartość alkoholu 40%. Szkocka jest zazwyczaj wytwarzana na bazie wody i słodu jęczmiennego i destylowana w alembikach. Szkocką najlepiej smakuje podawana z dodatkiem kropli wody, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Irlandzka whiskey
Irlandzka whisky to kolejny z czołowych konkurentów w świecie whisky. Często jest potrójnie destylowany w destylatorze kawowym lub destylatorze, wyprodukowany w całości w Irlandii. Największą różnicą pomiędzy szkocką a irlandzką whisky jest to, że irlandzka whisky produkowana jest z niesłodowanego jęczmienia, co nadaje jej bardzo wyrazisty smak. Irlandzka whisky ma wyraźny profil smakowy, który można określić jako lekki i owocowy z nutami ziaren zbóż. Starzenie się nadaje również charakterystycznej dębowej whisky i karmelu z dębowych beczek.
Burbon z Kentucky
Whisky Bourbon to rodzaj amerykańskiej whisky otrzymywanej zwykle z zacieru kukurydzianego. Ciekawym faktem na temat bourbona jest to, że musi być on leżakowany w nowych dębowych beczkach, co pozwala dębowi napełnić się bourbonem i zachować integralność smaku. Po zużyciu beczki są wysyłane do różnych części świata, aby leżakować inne alkohole, takie jak tequila i wino! Nazwa bourbon pochodzi od słynnej ulicy Bourbon, na której sprzedawano te beczki bezpośrednio na ulicy. Bourbon ma słodki i gładki smak wynikający ze słodyczy kukurydzy. Bourbon zazwyczaj ma nuty wanilii, dębu i karmelu. Te często gładkie nuty sprawiają, że bourbon najlepiej smakuje czysty lub z dodatkiem lodu, a także w koktajlach.
Chcesz wiedzieć więcej na temat whisky i innych alkoholi? Zajrzyj tutaj: www.swiatbarmana.pl.