Haluksy to po prostu przerost nowej kości i tkanki miękkiej. Ta dobrze znana deformacja podstawy dużego palca to coś więcej niż tylko guzek lub haluks na zewnętrznej stronie stopy. Faktyczna wypukłość tego guzka wynika z głowy kości śródstopia dużego palca u nogi dryfującej do wewnątrz w kierunku mniejszych palców. Kiedy stopa jest wciskana w but, występuje zwiększony nacisk na duży palec u nogi, co potęguje problem.
Początkowo palec koryguje się samoczynnie po zdjęciu buta, ale z czasem deformacja zostaje zablokowana i utrwalona. Ponadto inne kości dużego palca u nogi bardziej dociskają głowę kości śródstopia do środka, co pogarsza deformację. Jednak tylko połowa przypadków haluksów jest związana ze złym obuwiem, ponieważ wielu pacjentów ma również pozytywny wywiad rodzinny w zakresie haluksów.
Jakie proste niechirurgiczne metody możemy zastosować w leczeniu haluksów?
Właściwe noszenie butów jest naprawdę kluczem do leczenia haluksów bez operacji. Zawsze eksperci radzą pacjentom nosić miękkie sznurowane skórzane buty lub trampki na dojazdy do pracy. But z paskiem lub sznurowadłami oznacza, że jesteś mniej zależny od zwijania palców u nóg (miejsca bólu!), aby utrzymać but. Trzymaj pod biurkiem parę formalnych butów na spotkania. Najlepiej unikać obcasów większych niż jeden cm, ponieważ stopa ma tendencję do ześlizgiwania się w dół buta, zgniatając palce w czubku buta. Pomocne mogą być silikonowe podkładki dystansowe lub poduszki na haluksy, ale mogą one jeszcze bardziej poszerzyć stopę, utrudniając noszenie butów. Dużo sposobów na ochronę stóp proponuje sklep Medicus – warto się z tym zapoznać.
Kiedy operacja byłaby odpowiednia w przypadku haluksów?
Jeśli wypróbowałeś powyższe środki, ale twoja stopa nadal boli dość regularnie lub jeśli zaczynają pojawiać się problemy z drugim palcem, operacja może być odpowiednia.
Na czym polega operacja haluksów?
Do czasu, gdy większość osób cierpiących na haluksy konsultuje się ze swoim lekarzem, deformacja jest zwykle zaawansowana, co oznacza, że kość śródstopia musi zostać złamana i zresetowana, aby stopa była węższa i miała bardziej naturalny kształt.
W przypadku umiarkowanej deformacji kość jest złamana (osteotomia) w pobliżu głowy kości śródstopia za pomocą nacięcia kości w kształcie jodełka. Zazwyczaj wykonuję tę procedurę przez bardzo małe nacięcie, nie dłuższe niż sam haluks (minimalnie inwazyjny). Odkształcające się ścięgno jest przecinane przez nacięcie kłute pod kontrolą rentgenowską. Kość tnie się małą piłą, a koniec kości przesuwa się na zewnątrz. Ponieważ kość została złamana, naprawiana jest małą śrubką – jest niewyczuwalna i zwykle pozostaje na miejscu na zawsze.
Bardziej zaawansowane deformacje wymagają korekty bliżej wierzchołka deformacji u podstawy kości śródstopia. Osteotomia, której używa się do tego celu, to osteotomia szalika, która jest potężna, popularna i sprawdzona. Tutaj kość śródstopia należy rozciąć wzdłuż jej długości specjalistycznym nacięciem kostnym, aby nacięcie było dłuższe.