Polerowanie lakieru samochodowego – czy opłaca się robić to samemu?

Lakier samochodowy ma to do siebie, że bardzo szybko traci na wyglądzie i już po krótkim czasie prezentuje się dużo słabiej niż tuż po wyjeździe z salonu samochodowego. Dlatego bardzo ważna jest pielęgnacja i konserwacja karoserii auta, co pozwala na przedłużenie efektownego wyglądu. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy lakier prezentuje się już na tyle kiepsko, że konieczne będzie jego polerowanie.

Właściwe zabezpieczenie lakieru samochodowego to przede wszystkim stosowanie dobrze dobranych preparatów pielęgnacyjnych lub trwałych powłok, które chronią lakier przed działaniem czynników niszczących. A tych jest całkiem sporo. Negatywny wpływ na stan lakieru samochodowego mają między innymi warunki pogodowe, promieniowanie słoneczne, kwaśne deszcze, a w zimie zalegający śnieg oraz sól drogowa i piasek służący do posypywania dróg. Kiepsko działa również myjnia samochodowa, w której mycie odbywa się przy użyciu twardych szczotek. Czynników niszczących jest wiele, nie wszystkich można uniknąć, możliwe jest jednak zabezpieczenie lakieru, aby zminimalizować straty.

Kiedy potrzebne jest polerowanie samochodu?

Polerowanie lakieru samochodowego jest konieczne w sytuacji, gdy prezentuje się on już wyjątkowo kiepsko, sporo na nim rys, obtarć, jest ona matowy i daleko mu do pierwotnej świetności. Proces polerowania polega na starciu wierzchniej warstwy lakieru bezbarwnego, którym pokryta jest karoseria. Zabieg ten powinien być wykonywany bardzo uważnie i ostrożnie, gdyż ta zewnętrzna warstwa nie jest gruba i nie można ścierać jej bez ograniczeń. Najczęściej w przypadku jednego auta możliwe jest przeprowadzenie jednego lub dwóch zabiegów polerowania w zależności od grubości lakieru bezbarwnego. Polerowanie odbywa się przy użyciu specjalistycznych polerek oraz past polerskich. Najlepiej jest oddać auto w ręce specjalistów. Samodzielne polerowanie, choć oczywiście możliwe, wymaga doświadczenia, precyzji i ostrożności. Jeśli ktoś do tej pory nigdy nie przeprowadzał takiego zabiegu i nie ma umiejętności, lepiej nie zabierać się za samodzielne polerowanie. Można bowiem lakier uszkodzić na tyle, że później już żadne zabiegi pielęgnacyjne nie będą się sprawdzały.

Trwałe zabezpieczenie lakieru

Polerowanie samochodu jest niezbędne, gdy lakier jest w kiepskim stanie i na karoserii widocznych jest wiele uszkodzeń. Aby tego uniknąć, warto stawiać na właściwą pielęgnację, a także na stosowanie trwałych powłok ochronnych do lakieru. Ich zadaniem jest stworzenie solidnej bariery przed czynnikami niszczącymi, z którymi auto styka się na co dzień. Na rynku specjalistycznych preparatów i zabiegów wybór jest obecnie naprawdę spory. Możemy zdecydować się na powłoki ceramiczne, kwarcowe, hybrydowe czy z kevlaru, czyli specjalnego, bardzo twardego polimeru, który tworzy wyjątkowo mocną powłokę ochronną. Nałożenie takich powłok również lepiej jest zlecić specjalistom, zamiast zabierać się za to samodzielnie. Choć jest to oczywiście dodatkowy wydatek, warto potraktować go jako inwestycję w doskonały wygląd lakieru nawet przez kilka lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *