Wypadki z udziałem wózków widłowych – sprawdź te zaskakujące fakty!

Większość wypadków z udziałem wózków widłowych przypisywana jest błędom operatora, ale to tylko częściowo prawda – i coś w rodzaju wykrętu. Wstępne szacunki mówią, że jednej czwartej wypadków wózków widłowych można by uniknąć poprzez rozwiązanie problemów środowiskowych. Wyeliminowanie ich pomaga lepiej zrozumieć, kiedy kierowca jest naprawdę nieskuteczny lub po prostu sparaliżowany przez sposób, w jaki Twój magazyn jest skonfigurowany. Innymi słowy, zanim skierujesz palcem na kierowcę, spójrz na siebie.

Czynniki środowiskowe są często ignorowane!

Jeden procent wypadków fabrycznych dotyczy wózków widłowych, ale wypadki z udziałem wózków widłowych powodują dziesięć procent obrażeń fizycznych. To zdumiewający stosunek, ale nie aż tak zaskakujący, biorąc pod uwagę charakter wózków widłowych i sposób ich użytkowania. Wystarczy spojrzeć na przebieg egzaminu UDT na wózki widłowe by zrozumieć, że kursanci są dobrze przygotowani. Co jednak nie zmienia faktu, że wózki widłowe to gęste pojazdy o dużej masie. Kiedy zderzają się z czymś – lub kimś – rezultaty są druzgocące, nawet przy niskich prędkościach.

Niektóre wiodące rodzaje wypadków z wózkami widłowymi to

  • Pracownicy uderzeni przez wózki widłowe

  • Obciążenia zrzucane na pracowników

  • Wózek widłowy zjeżdża z rampy załadowczej

Na wszystkie te czynniki mogą mieć wpływ czynniki środowiskowe. Istnieją sposoby na ulepszenie systemów bezpieczeństwa, układu i innych obszarów, które zmniejszają ryzyko kosztownego i niebezpiecznego wypadku. Więcej na ten temat: www.kursy-szeliga.pl. Teraz spójrzmy na różne czynniki środowiskowe, które mogą przyczynić się do wypadków wózków widłowych.

Słabe oświetlenie obiektu

Akceptowalny poziom dla ogólnych operacji magazynowych, w których obsługiwane są duże przedmioty, wymaga tylko 10 do 20 poziomych świateł. Czy znasz poziomy oświetlenia w swoim obiekcie? Dowiedz się, może to pomóc w zapobieganiu wypadkom i zwiększeniu produktywności. Wymagane oświetlenie nie zawsze jest takie samo w obszarach takich jak „kaniony” rzędów regałów, jak w szeroko otwartych obszarach postojowych. Można zaprojektować oprawy, które zapewnią wystarczające oświetlenie w różnych obszarach. Jeśli poziom światła w obszarze wynosi poniżej 2 lumenów na stopę kwadratową, zamontuj dodatkowe światła na swoich wózkach. Ulepszone oświetlenie może mieć naprawdę pozytywny wpływ na ogólną produktywność, ale na bezpieczeństwo w szczególności – tak jak wysokiej jakości szkolenia na wózki widłowe.

Za głośno ma hali magazynowej

Jeśli w Twoim obiekcie jest zbyt głośno, nie tylko zagłuszy to dźwięk zbliżającego się wózka widłowego lub przechodnia, który zatrzymał się, aby porozmawiać lub podnieść przedmioty z regałów, ale z czasem może również pogorszyć słuch. W miarę możliwości korzystaj ze sprzętu redukującego hałas. Na przykład określenie cichego przenośnika może zmniejszyć poziom hałasu w całym obiekcie. Jeśli to możliwe, oddziel nieunikniony głośny sprzęt od ogólnych operacji za pomocą ścian osłonowych lub paneli tłumiących hałas.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *