Tajemnica handlowa – wady i zalety korzystania z tego prawa

Prawo o tajemnicy handlowej jest najmniej rozumianą – i najmniej wykorzystywaną – formą własności intelektualnej. Korzystanie z przepisów o tajemnicy handlowej w celu ochrony własności intelektualnej firmy ma wiele zalet. W niektórych przypadkach małe firmy i innowatorzy muszą zdecydować, czy skorzystać z patentu, czy z tajemnicy handlowej. Każdy wybór ma swoje zalety.

Co to jest tajemnica handlowa?

Prawo o tajemnicy handlowej chroni cenne pomysły, koncepcje lub procesy, które nie zostały upublicznione i że podjęto uzasadnione kroki w celu zachowania poufności. Niektóre klasyczne przykłady to procesy biznesowe, formuły produktów i listy klientów. Na przykład formuła Coca-Coli jest chroniona przez firmę jako tajemnica handlowa.

Kluczowymi cechami tajemnicy handlowej jest to, że informacje mają wartość handlową, nie zostały upublicznione i dołożono wszelkich starań, aby zapewnić ich dalszą poufność. Poziom ochrony, który musisz zastosować, aby zapewnić, że twoja tajemnica handlowa zachowa swój status, będzie zależał od wartości informacji i dostępnych środków jej ochrony.

Na przykładzie przepisu na Coca-Colę cały przepis jest znany tylko garstce pracowników, a jego kopia jest przechowywana w banku. Typowa tajemnica handlowa nie wymaga takiego poziomu ochrony, ale musisz podjąć rozsądne kroki, aby zapewnić poufność informacji. Typowe kroki obejmują ograniczenie dostępu do informacji do tych, którzy muszą je znać w Twojej firmie, oraz zawarcie umów o zachowaniu poufności dla pracowników, którzy mają do nich dostęp.

Zalety tajemnic handlowych

Tajemnice handlowe mają wiele zalet w stosunku do innych form własności intelektualnej. Niektóre z zalet tajemnicy handlowej mogą obejmować:

-Uzyskanie tajemnic handlowych jest niedrogie, ponieważ nie wymaga rejestracji ani opłaty.
-Tajemnica handlowa zachowuje swoją ochronę na zawsze, o ile nie zostanie ujawniona publicznie.
-Tajemnice handlowe mają natychmiastowy skutek, ponieważ nie ma czasu oczekiwania na wyegzekwowanie ich ochrony.
-Tajemnice handlowe nie muszą być zgodne z żadnymi wymaganymi władzami rządowymi ani ujawnieniami, jak w przypadku innej własności intelektualnej.
-Tajemnice handlowe mogą chronić „abstrakcyjną wartość”, w tym projekty oprogramowania, kody i algorytmy.

Wady tajemnic handlowych

Chociaż tajemnice handlowe mają wiele zalet i korzyści, istnieją również wady stosowania przepisów o tajemnicy handlowej do ochrony pomysłów. Te wady obejmują:

-Jeśli tajemnica handlowa zostanie upubliczniona w wyniku działań Twojej firmy lub w wyniku niepodjęcia odpowiednich kroków w celu jej ochrony, traci ona ochronę.-
Jeśli produkt lub proces można poddać inżynierii wstecznej, nie pozostanie to długo tajemnicą handlową.
-Jeśli konkurent samodzielnie opracuje proces, który zachowujesz jako tajemnicę handlową (np. Bez udziału osoby znającej Twoją tajemnicę handlową), może z niego skorzystać.
-Tajemnice handlowe mogą być trudne do wyegzekwowania w porównaniu z innymi zabezpieczeniami, ponieważ będziesz musiał wykazać, że osoba korzystająca z informacji uzyskała je bezprawnie od osoby mającej dostęp do Twojej tajemnicy handlowej.
Wniosek

Podjęcie decyzji, czy korzystać z przepisów o tajemnicy handlowej, aby chronić swoją własność intelektualną, może być trudnym zadaniem, a prawnik do spraw własności intelektualnej może pomóc w rozważeniu zalet i wad tajemnic handlowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *